Program inauguracji prezydentury Donalda Trumpa

Program inauguracji prezydentury Donalda Trumpa

Koncerty, modlitwy, parady, przyjęcia i bale – program uroczystości z okazji inauguracji nowego, 45. prezydenta USA jest rozpisany na kilka dni, a jego kulminacją będzie złożenie przez Donalda Trumpa przysięgi na Biblię w piątek po południu czasu polskiego.

Pierwsze koncerty przy Mauzoleum Lincolna stojącym przy wielkich błoniach National Mall w Waszyngtonie rozpoczną się w czwartek o godz. 9.30 (czasu lokalnego). Wystąpią m.in. różne zespoły grające na dudach i orkiestry dęte, w tym strażacy stołecznego Dystryktu Kolumbia, Republican Hindu Coalition (ruch Indusów popierających Trumpa), czirliderki, mażoretki i chóry szkolne. Tytuł tego inauguracyjnego spektaklu to „Voices of the People” („Głosy Narodu”).

Donald Trump i przyszły wiceprezydent Mike Pence na cmentarzu w Arlington złożą hołd poległym żołnierzom.

Stamtąd Trump i Pence pojadą pod Mauzoleum Lincolna, gdzie będzie trwała druga część spektaklu, tym razem pod hasłem nawiązującym do sloganu wyborczego Trumpa „Make America Great Again! Welcome Celebration” („Uczynić Amerykę znowu wielką! Uroczystość powitalna”); przewidziano przemówienie prezydenta elekta.

Impreza będzie transmitowana na żywo w telewizji i zdominują ją koncerty gwiazd muzyki country, jak Toby Keith i Lee Greenwood. Wystąpi też m.in. hollywoodzki gwiazdor, laureat Oscara Jon Voight oraz orkiestry wojskowe. Po występach zaplanowano pokaz sztucznych ogni.

W piątek rano Trump i Pence z rodzinami wezmą udział w nabożeństwie w kościele episkopalnym św. Jana w pobliżu Białego Domu. Następnie Donald i Melania Trumpowie zostaną przyjęci na herbacie w Białym Domu przez odchodzącego prezydenta USA Baracka Obamę z żoną Michelle. Potem obie pary prezydenckie – stara i nowa – udadzą się w jednym konwoju na Kapitol, gdzie mieszczą się obie izby Kongresu USA.

Tam, na platformie specjalnie wybudowanej przed zachodnią fasadą gmachu, odbędzie się zaprzysiężenie prezydenta i wiceprezydenta. Z trybun przyglądać się temu będą kongresmeni i senatorowie (poza tymi, którzy zapowiedzieli bojkot uroczystości), sędziowie Sądu Najwyższego, korpus dyplomatyczny i rodziny Trumpów i Pence’ów. Obecni będą byli prezydenci: Jimmy Carter, George W. Bush i Bill Clinton z żoną Hillary, która była rywalką Trumpa w wyborach. Były prezydent George H.W. Bush nie weźmie udziału w uroczystościach ze względu na zły stan zdrowia.

Uroczystość przed Kapitolem zacznie się o godz. 11.30. Najpierw zaplanowano czytania z Biblii, błogosławieństwa i modlitwy pod przewodnictwem duchownych różnych religii i wyznań, w tym m.in. licznych pastorów protestanckich oraz arcybiskupa Nowego Jorku kardynała Michaela Dolana i rabina Marvina Hiera, co ma odzwierciedlać wielokulturowość amerykańskiego społeczeństwa.

Najpierw zaprzysiężony przez sędziego Sądu Najwyższego Clarence’a Thomasa zostanie wiceprezydent Mike Pence.

Donald Trump zostanie zaprzysiężony o godz. 18 przez sędziego Sądu Najwyższego Johna Robertsa. Złoży przysięgę na Biblię prezydenta Abrahama Lincolna, a także Biblię, którą dostał od swej matki w 1955 roku. Następnie prezydent wygłosi przemówienie. Amerykański hymn narodowy zaśpiewa 16-letnia Jackie Evancho, niezwykle popularna w USA, znana z tamtejszej edycji programu „Mam talent!”.

Następnie Trump i Pence wezmą udział w lunchu wydanym na Kapitolu.

Odbędzie się także tradycyjna parada prezydencka na Pennsylvania Avenue łączącej Kapitol z Białym Domem. Donaldowi Trumpowi i Mike’owi Pence’owi towarzyszyć będzie 8 tys. przedstawicieli różnych formacji wojskowych (reprezentujących wszystkie rodzaje sił zbrojnych), a także policyjnych, skautowskich, ratowniczych i strażackich; będą też weterani oraz orkiestry uniwersyteckie i licealne ze wszystkich zakątków USA.

W sobotę Trump i Pence z małżonkami pojawią się na trzech balach inauguracyjnych w Waszyngtonie: dwóch w centrum konferencyjnym Walter E. Washington Convention Center oraz kolejnym w muzeum architektury. W ten sam wieczór odbędą się w stolicy liczne inne mniej lub bardziej oficjalne bale i przyjęcia.

W waszyngtońskiej katedrze odbędzie się również ekumeniczna uroczystość religijna (National Prayer Service) z udziałem Trumpa i Pence’a. (PAP)

Na zdj. przygotowania do inauguracji prezydenckiej przed Kapitolem w Waszygtonie fot. Shawn Thew/EPA

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*