Prezydent z rodziną zapalili lampki na choince przed Białym Domem

Prezydent z rodziną zapalili lampki na choince przed Białym Domem

Zgodnie z prawie stuletnią tradycją prezydent Donald Trump wraz z Pierwszą Damą i rodziną zapalili w czwartek lampki na choince przed Białym Domem w południowej części parku otaczającego rezydencję.

Po zapaleniu lampek prezydent podkreślił, że prawdziwy duch świąt Bożego Narodzenia znajduje się w każdym z nas ponieważ wszyscy jesteśmy „dziećmi Boga” i to jest prawdziwym źródłem szczęścia w tym wspaniałym okresie, a nie rzeczy materialne, które posiadamy. Prezydent zaapelował by w tym szczególnym czasie docenić rodzinę, która jest podstawą amerykańskiego społeczeństwa.

Tegoroczna choinka jest wysoką jodłą przybraną ozdobami, gwiazdami oraz tysiącami złotych lampek i będzie podziwiana do 1 stycznia 2018 roku. Od 1954 roku główne drzewko otoczone jest 56 udekorowanymi choinkami, które tworzą tzw. „ścieżkę pokoju”. Choinki reprezentują 50 stanów, 5 amerykańskich terytoriów i Dystrykt Kolumbii. Każde drzewko przybrane jest unikatowymi, ręcznie robionymi ornamentami przygotowanymi przez artystów i dzieci z całego kraju.

Uroczystość uświetnił swoimi występami zespół muzyczny marynarki wojennej USA prowadzony przez dyrektora muzycznego Steve’a Gibsona a także zespoły The Beach Boys, The Texas Tenors i inni. Dzisiejsze uroczyste zapalenie światełek zapoczątkowało ponad trzy tygodnie obchodów bożonarodzeniowych w Waszyngtonie; codziennie najróżniejsze zespoły muzyczne z całego kraju będą umilać czas odwiedzającym bożonarodzeniowe drzewko.

Zapalanie lampek na choince przed Białym Domem jest jedną z najstarszych amerykańskich tradycji liczącą 95 lat.

Pierwsza tego rodzaju uroczystość odbyła się w 1923 roku. Prezydent Calvin Coolidge przed trzytysięcznym tłumem gości nacisnął wówczas specjalny guzik i włączył ponad 2,5 tys. lampek w kolorze czerwonym, zielonym i białym znajdujących się na ponad 15-metrowej jodle.

Od tego roku każdy następny prezydent Stanów Zjednoczonych kontynuował tą bożonarodzeniową tradycję. Coroczna ceremonia organizowana jest także przez Parki Narodowe.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

  1. R123
    R123 30 listopada, 2017, 20:46

    A dlaczego ta choinka nie będzie tam stała do 2 lutego, albo przynajmniej do 6 stycznia? Okres Bożego Narodzenia zaczyna się w Wigilię, a pod koniec listopada.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*