Prezydent USA nominuje na minister zdrowia Sylvię Mathews Burwell

Prezydent USA nominuje na minister zdrowia Sylvię Mathews Burwell

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział w piątek nominowanie dotychczasowej szefowej biura zarządzania i budżetu przy Białym Domu Sylvii Mathews Burwell na stanowisko minister zdrowia. Jej kandydaturę musi jeszcze zatwierdzić Senat. 

Sylvia Mathews Burwell fot.Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

Sylvia Mathews Burwell fot.Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

Burwell, która będzie odpowiedzialna za kolejną fazę wprowadzania w życie reformy systemu opieki zdrowotnej, zastąpi na stanowisku Kathleen Sebelius, która podała się do dymisji z powodu problemów z wdrażaniem reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych (Obamacare), m.in. z internetową rejestracją ubezpieczonych.

Obamacare, jak powszechnie nazywa się przyjętą w 2010 r. przez Kongres reformę (Affordable Care Act), uważana jest za najważniejszy projekt prezydenta Obamy. Z sondaży wynika jednak, że reforma wciąż nie cieszy się sympatią Amerykanów, w zależności od badania jest jej przeciwnych 43-46 proc. respondentów.

Republikanie, którzy cztery lata temu głosowali przeciw Obamacare, a potem 50 razy bezskutecznie próbowali ją obalić, wciąż grożą, że jeśli przejmą władzę, to uchylą reformę. Oczekuje się, że to, jak reforma jest postrzegana, odbije się już na jesiennych wyborach do Kongresu, w których stawką dla Demokratów i Obamy jest utrzymanie większości w Senacie.(PAP)

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*