Prezydent Trump w Izraelu wzywa do współpracy na rzecz pokoju

Prezydent Trump przybył z 28-godzinną wizytą do Izarela i Autonomii Palestyńskiej fot. EPA/ABIR SULTAN

Prezydent USA Donald Trump, który przybył w poniedziałek do Izraela, wezwał bliskowschodnich przywódców do współdziałania na rzecz pokoju. Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyraził nadzieję, że wizyta Trumpa będzie „kamieniem milowym” w staraniach o pokój.

Trump powiedział, że jego wizyta w Arabii Saudyjskiej (skąd przyleciał do Izraela) dała mu nową nadzieję. „Mamy rzadką okazję do zaprowadzenia bezpieczeństwa, stabilności i pokoju w tym regionie. Ale możemy to osiągnąć tylko, jeśli będziemy współpracować. Nie ma innej drogi” – podkreślił prezydent USA podczas ceremonii powitania na lotnisku w Tel Awiwie.

Szef izraelskiego rządu przywitał Trumpa słowami: „Niech pańska pierwsza podróż do naszego regionu okaże się być historycznym kamieniem milowym na drodze do pojednania i pokoju”. Zapewnił, że Izrael pragnie pokoju „ze wszystkimi sąsiadami, łącznie z Palestyńczykami”.

Podczas dwudniowej wizyty w Izraelu i na terytoriach palestyńskich Trump będzie rozmawiał z Netanjahu w Jerozolimie i z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem w Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson, towarzyszący prezydentowi w jego pierwszej zagranicznej podróży, podkreślił, że Trump jest gotów osobiście dołożyć starań o pokój na Bliskim Wschodzie, jeśli przywódcy izraelscy i palestyńscy będą gotowi poważnie zaangażować się w ten proces.

Dziennikarzom na pokładzie Air Force One Tillerson powiedział, że trójstronne spotkanie przywódców USA, Izraela i Palestyńczyków to raczej kwestia „późniejszego terminu”, a nie obecnej podróży prezydenta. (PAP)

Categories: Ameryka, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*