Prezydent Trump przeznaczy swą pensję na cele charytatywne

Donald Trump fot.Aude Guerrucci/Pool/EPA

Donald Trump fot.Aude Guerrucci/Pool/EPA

Rzecznik Białego Domu Sean Spicer potwierdził, że zgodnie z obietnicą wyborczą pod koniec roku kalendarzowego prezydent Trump przekaże całe swe wynagrodzenie na cele charytatywne. Media zostały poproszone o pomoc w wyborze instytucji, które otrzymają środki.

Od września 2015 r. Donald Trump wielokrotnie zapewniał, że po objęciu najwyższego urzędu w państwie nie będzie pobierać pensji, która przysługuje prezydentowi. Wynosi ona 400 tys. dolarów rocznie.

Niewypłacanie wynagrodzenia głowie państwa nie jest jednak możliwe z punktu widzenia obowiązujących przepisów. Dowiedziawszy się o tym, prezydent Trump zadecydował, że całość jego zarobków zostanie przekazana na rzecz organizacji charytatywnych.

Dziennikarze akredytowani w Białym Domu zostali poproszeni przez administrację Donalda Trumpa o pomoc w wyborze organizacji, do których miałyby trafić te środki. Przedstawiciele środków masowego przekazu nie podeszli jednak do tej sugestii na serio i zareagowali na propozycję śmiechem.

Relacje prezydenta Trumpa z mediami są napięte od początku kampanii prezydenckiej. Trump wielokrotnie wyrażał negatywne opinie na temat braku obiektywizmu środków masowego przekazu, krytykował też przecieki i tzw. fake news.

Do tej pory prezydent otrzymał jedną pensję w wysokości 33,3 tys. dolarów.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. Good
  Good 13 marca, 2017, 19:54

  A nie prosciej byloby pokazac tax return

  Reply this comment
 2. Ezy
  Ezy 14 marca, 2017, 10:16

  Tak jak dawał organizacjom charytatywnym w przeszłości, po to by później brać z nich forsę na obronę w wytoczonych przeciw sobie sprawach sądowych? Trump już teraz powinien zacząć zwracać pieniądze podatnikom za swoje wyjazdy do Mar-a-Lago i podróże swojej rodziny. Konserwatywny „Forbes” podaje, że podróże Trumpów w ciągu jednego miesiąca kosztowały podatników więcej niż podróże Obamy przez cały rok.
  Według „Washington Post” same wyjazdy prezydenta Trumpa na Florydę już pochłonęły 10 milionów dolarów z naszej kieszeni.
  Cała rodzina, Melania w Nowym Jorku, synkowie w krajach arabskich i Ivanka w Waszyngtonie są pod ochroną Secret Service. Czy ktoś się zastanawia ile to kosztuje? $400,000 to przy wydatkach na tę rodzinkę to naprawdę małe piwo.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*