Prezydent Trump potępił rasizm i białych supremacjonistów

EPA/Olivier Douliery / POOL

Prezydent Donald Trump oświadczył w poniedziałek, nawiązując do sobotnich zajść w Charlottesville (Wirginia), że „dla nienawiści i bigoterii nie ma miejsca w Ameryce”, i potępił rasizm oraz zwolenników supremacji białych.

„Rasizm jest złem i ci, którzy dopuszczają się przemocy w jego imieniu, są przestępcami i zbirami, łącznie z KKK (Ku-Klux-Klanem), neonazistami, zwolennikami białej rasy i innymi grupami nienawiści, które są odrażające dla wszystkiego, co jest nam drogie jako Amerykanom” – powiedział Trump w Białym Domu.

W Charlottesville samochód wjechał w grupę demonstrantów protestujących przeciwko wiecowi skrajnej prawicy, przeciwnej planowanemu przez władze miejskie usunięciu pomnika generała Roberta E. Lee, dowódcy wojsk Konfederacji w czasie wojny secesyjnej (1861–1865). Wiec odbywał się pod hasłem: „Zjednoczyć prawicę”.

Dwie godziny przed incydentem z samochodem doszło do gwałtownych starć między uczestnikami wiecu i kontrdemonstrantami, głównie lewicowymi aktywistami. Gubernator stanu Wirginia Terry McAuliffe wprowadził w mieście stan wyjątkowy.

Trump potępił w sobotę zamieszki w Charlottesville, mówiąc: „Śledzimy przerażające wydarzenia w tym mieście. Zdecydowanie potępiamy te przejawy nienawiści, bigoterii i przemocy z wielu stron”. Wielu przedstawicieli Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej oraz mediów uznało, że wypowiedź ta była zdecydowanie zbyt ogólnikowa i że prezydent powinien wprost potępić „białych nacjonalistów”, uważanych także za przedstawicieli skrajnej prawicy, którzy zorganizowali wiec. (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. Ezy
  Ezy 14 sierpnia, 2017, 15:17

  Diwron, chyba teraz ubolewasz, że do potępienia ultraprawicy i nazistów zmusili Trumpa komuno-faszyści

  Reply this comment
 2. Piotr
  Piotr 14 sierpnia, 2017, 16:14

  Kto sieje ten zbiera plony

  Reply this comment
 3. Igor
  Igor 14 sierpnia, 2017, 17:01

  Komuno-faszyści, a co to za cudo? Jedno wyklucza drugie. Przypominam, że prawica nienawidzi nie tylko kolorowych, ale i wszelkich imigrantów i to nawet tych, którzy ślepo wierzą w miłościwie nam panującego i czują się tu już bardziej amerykańscy od samych Amerykanów.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*