Prezydent Trump ma pięciu kandydatów na następcę Boltona

Prezydent Trump ma pięciu kandydatów na następcę Boltona

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w środę, że bierze pod uwagę pięć nazwisk do obsady stanowiska doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego. We wtorek z tej funkcji zdymisjonowany został John Bolton.

Według amerykańskich mediów wśród kandydatów na następcę Boltona są Stephen Biegun – specjalny wysłannik USA do Korei Północnej, Richard Grenell – ambasador USA w Niemczech, amerykański negocjator w sprawie zakładników Robert O’Brien oraz zastępca sekretarza stanu John Sullivan.

O zwolnieniu Boltona Trump poinformował we wtorek na Twitterze i wyjaśnił, że zażądał dymisji od swojego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, a ten ją złożył. Dodał, że „mocno nie zgadzał się” z Boltonem w wielu kwestiach.

Według światowych agencji Bolton był za pozostawieniem żołnierzy USA w Syrii jako przeciwwagi dla niedobitków z Państwa Islamskiego i wpływów Iranu na Bliskim Wschodzie. Był też zdeklarowanym zwolennikiem doprowadzenia do zmiany władzy w Iranie.

W środę Trump podkreślił, że Bolton popełnił wiele błędów, m.in. obrażał przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una, próbując narzucić „model libijski”, czyli pozbawienie kraju broni nuklearnej, a następnie obalenie dyktatora. Amerykański prezydent nie zgadzał się także ze swoim doradcą w sprawie Wenezueli. (PAP)

Na zdjęciu: John Bolton
fot.TATYANA ZENKOVICH/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*