Prezydent Trump cofnął dodatkowe sankcje dotyczące Korei Płn.

Prezydent Trump cofnął dodatkowe sankcje dotyczące Korei Płn.

Prezydent Donald Trump oświadczył w piątek, że polecił cofnąć ogłoszone ostatnio nowe sankcje dotyczące Korei Północnej. Sankcje te zarządziło ministerstwo finansów USA.

„Ministerstwo finansów ogłosiło dzisiaj, że obowiązujące już sankcje wobec Korei Północnej zostaną uzupełnione dodatkowymi istotnymi sankcjami. Poleciłem dzisiaj, by te dodatkowe sankcje cofnięto” – napisał Trump na Twitterze.

Nie jest na razie jasne, jakie nowe sankcje prezydent miał na myśli. W piątek nie ogłoszono żadnych nowych amerykańskich sankcji dotyczących Korei Północnej, ale w czwartek nałożono je na dwie chińskie firmy żeglugowe w związku z zarzutem pomagania Pjongjangowi w obchodzeniu sankcji, którymi ukarano go za kontynuowanie programu budowy broni jądrowej.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders nie sprecyzowała, o jakie sankcje prezydentowi chodzi. Powiedziała tylko, że „prezydent Trump lubi (północnokoreańskiego) przewodniczącego Kima (Kim Dzong Una) i nie uważa, by te sankcje były konieczne”.

Sankcje nałożone na chińskie spółki żeglugowe Dalian Haibo International Freight oraz Liaoning Danxing International Forwarding są pierwszymi związanymi z Koreą Północną sankcjami, jakie USA ogłosiły od czasu bezowocnego spotkania Trumpa z Kimem w stolicy Wietnamu Hanoi w ubiegłym miesiącu. Sankcje oznaczają zakaz robienia interesów z obu chińskimi armatorami oraz zamrożenie ich aktywów w USA.

Podczas szczytu w Hanoi 27-28 lutego Trump i Kim nie doszli do porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Obydwie delegacje opuściły miejsce rozmów wcześniej niż oczekiwano, bez podpisania wspólnego oświadczenia. (PAP)

fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*