Prezydent podpisał ustawę budżetową

Donald Trump fot.Andrew Harrer/Pool/EPA

Prezydent USA Donald Trump podpisał w piątek ustawę budżetową, którą wcześniej uchwaliły amerykański Senat oraz Izba Reprezentantów. Pozwala ona na finansowanie rządu federalnego do 23 marca oraz zwiększenie ogólnych limitów wydatków budżetowych w ciągu dwóch lat.

„Właśnie podpisałem ustawę. Nasze wojsko będzie teraz silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej” – napisał Trump na Twitterze. Amerykański prezydent podkreślił również, że decyzja ta oznacza więcej miejsc pracy.

Trump zaznaczył, iż Republikanie byli zmuszeni do zawarcia kompromisów z Demokratami, ale „na szczęście w ustawie nie uwzględniono DACA (program powalający nielegalnym imigrantom, którzy znaleźli się na terytorium USA jako dzieci, na legalne podjęcie pracy i dalszy pobyt w USA – PAP)”.

W piątek ustawa została przyjęta w Izbie Reprezentantów stosunkiem głosów 240 do 186 i zakończyła trwające kilka godzin zamknięcie rządu federalnego (ang. shutdown). Wcześniej ustawę zaaprobował Senat stosunkiem głosów 71 „za” do 28 „przeciw”, ale dopiero w drugim podejściu.

Ponadpartyjne porozumienie w Senacie osiągnięte w środę zakłada wyasygnowanie dodatkowo ponad 500 mld USD w ciągu następnych dwóch lat. Przewiduje m.in. zwiększenie wydatków na obronę o ok. 80 mld USD rocznie przez dwa lata, z obecnych 549 mld USD do 629 mld USD rocznie.

Istotnym elementem porozumienia przywódców Demokratów i Republikanów w Senacie jest odseparowanie od dyskusji budżetowej zagadnień imigracyjnych, w tym problemu statusu imigracyjnego ponad 690 tys. tzw. marzycieli (ang. dreamers, nielegalnych imigrantów, którzy znaleźli się na terytorium USA, kiedy byli nieletni). Marzycielom, w tym ponad trzem tysiącom polskich obywateli, grozi deportacja, jeśli Kongres do 5 marca nie rozwiąże ich sytuacji. (PAP)

Categories: Ameryka, Polityka, Polityka
Tags: budżet, podpis, trump

Comments

 1. Maria
  Maria 10 lutego, 2018, 04:32

  hmm, nieciekawie to wygląda

  Reply this comment
 2. git
  git 10 lutego, 2018, 22:10

  Deficyt budrzetowy najwiekszy w historii Usa Bravo dla republikanow

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*