Prezydent Obama zaniepokojony rosnącą liczbą ofiar w Gazie

Prezydent Obama zaniepokojony rosnącą liczbą ofiar w Gazie

Prezydent USA Barack Obama wyraził w niedzielę w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu”poważne zaniepokojenie” rosnącą liczbą ofiar konfliktu w Strefie Gazy, gdzie armia izraelska prowadzi ofensywę.

Zniszczenia w Gazie fot.Mohammed Saber/EPA

Zniszczenia w Gazie fot.Mohammed Saber/EPA

Obama poinformował też Netanjahu, że sekretarz stanu USA John Kerry uda się wkrótce do Kairu, by zabiegać o powrót Izraela i Hamasu do porozumienia o zawieszeniu broni z listopada 2012 roku – poinformował Biały Dom.

Od początku ofensywy izraelskiej w Strefie Gazy zginęło co najmniej 437 Palestyńczyków, w tym w niedzielę ok. 100. Jest to najkrwawszy dzienny bilans od 8 lipca, gdy ruszyła ofensywa przeciwko Hamasowi. W tym czasie zginęło 18 żołnierzy izraelskich, tylko w niedzielę – 13.

Do Miasta Gaza zwożono ciała z pobliskiej miejscowości Szadżaija, która była celem najsilniejszego od początku ofensywy ostrzału izraelskiego. Według Aszrafa al-Qudry, rzecznika służb ratowniczych w Szadżaiji w niedzielę zginęło tam co najmniej 62 Palestyńczyków, a 250 osób zostało rannych. W całej Strefie Gazy rany odniosło w niedzielę 450 Palestyńczyków.

Odpowiedzialny za resort zdrowia w rządzie Hamasu Jusef Abu Rech ostrzegł „przed katastrofą humanitarną”, jeśli ranni i zabici nie zostaną szybko ewakuowani.

Wśród Palestyńczyków, którzy zginęli w ofensywie izraelskiej, 112 to dzieci, 41 – kobiety, a 25 – osoby starsze.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Strefie Gazy zginęło 13 żołnierzy izraelskich. Jest to największa od lat liczba zabitych po stronie Izraela w ciągu jednej doby walk. W tym czasie zginęło też dwóch izraelskich cywilów. Łącznie od początku ofensywy zginęło 18 izraelskich żołnierzy.

Ofensywa lądowa, która rozpoczęła się w czwartek wieczorem po 10 dniach ataków lotniczych na Strefę Gazy, ma na celu, jak piszą izraelskie media, zniszczenie tuneli podziemnych wierconych przez palestyńskich bojowników i wykorzystywanych do ukrywania wyrzutni rakietowych, a także do przedostawania się na terytorium Izraela.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział w niedzielę, że Gaza jest „otwartą raną” i że „musimy teraz powstrzymać krwawienie”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*