Prezydent Obama omawiał z demokratami w Kongresie obronę Obamacare

Prezydent Obama omawiał z demokratami w Kongresie obronę Obamacare

Prezydent Barack Obama spotkał się 4 stycznia za zamkniętymi drzwiami na Kapitolu z demokratami, by ustalić strategię obrony reformy opieki zdrowotnej zwanej Obamacare. Republikanie, którzy mają większość w obu izbach Kongresu, chcą zlikwidować tę reformę.

Po spotkaniu na Kapitolu sekretarz prasowy Białego Domu Josh Earnest podkreślił m.in., że “prezydent jest głęboko zaniepokojony planami obalenia ustawy o opiece zdrowotnej, która zapewniła dodatkowo ubezpieczenia ponad 20 milionom Amerykanów”. Obama apelował, by społeczeństwo przyłączyło się do batalii o jej zachowanie.

Republikanie zgłosili we wtorek w Senacie projekt ustawy budżetowej wraz z instrukcją dla Izby Reprezentantów i komisji senackich, aby rozpocząć działania uchylające Ustawę o Przystępnej Opiece Zdrowotnej (ang. Affordable Care Act), regulującą Obamacare.

Ponieważ ustawy budżetowe mogą przejść zwykłą większością głosów, mniejszość demokratyczna nie będzie miała ich tyle, aby zastosować obstrukcję parlamentarną (tzw. filibuster), do czego potrzeba minimum 60 głosów (na 100) i zablokować zamierzenia Republikanów.

Affordable Care Act (ACA) został uchwalony przez Kongres w 2010 roku głosami demokratów. Przyniósł w polityce zdrowotnej USA najistotniejsze zmiany od czasu utworzenia w 1969 roku programów dla seniorów Medicare i osób ubogich Medicaid. Ułatwił nabywanie prywatnych planów ubezpieczeń zdrowotnych osobom, które nie miały zagwarantowanego dostępu do tego rodzaju usług przez pracodawców. Rozszerzył też świadczenia Medicaid w około trzech piątych amerykańskich stanów.

Według US Census Bureau, urzędu zajmującego się spisem ludności, w 2010 roku 16 proc. Amerykanów nie miało żadnego ubezpieczenia, obecnie jest to 9,1 proc.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Na zdj. Barack Obama, fot.Michael Reynolds/EPA

Categories: Ameryka, Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*