Prezydent ma w Senacie niezbędne poparcie porozumienia z Iranem

fot.Michael Reynolds/EPA

fot.Michael Reynolds/EPA

Już 34 senatorów USA poparło porozumienie w sprawie programu nuklearnego Iranu, co daje prezydentowi Barackowi Obamie pewność, że utrzymane zostanie jego weto do odrzucającej to porozumienie rezolucji, którą Republikanie mają nadzieję uchwalić w tym miesiącu.

W środę o swym poparciu porozumienia, któremu ostro sprzeciwiają się Republikanie, a także Izrael, poinformowała demokratyczna senator Barbara Mikulski. Agencja Asociated Press pisze w tym kontekście o odniesieniu przez Obamę wielkiego zwycięstwa w dziedzinie polityki zagranicznej.

Zawarte 14 lipca przez Teheran i sześć mocarstw (USA, Rosję, Chiny, Wielką Brytanię, Francję i Niemcy) porozumienie przewiduje, że Iran radykalnie ograniczy swój program nuklearny i nie będzie dążył do wejścia w posiadanie broni jądrowej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj. Porozumienie zaakceptowała Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Senator Mikulski przyznała, że „żadne porozumienie nie jest idealne, zwłaszcza takie, które wynegocjowano z reżimem irańskim”, ale doszła do wniosku, że jest ono najlepszą dostępną opcją, by uniemożliwić Iranowi wejście w posiadanie broni nuklearnej.

Jeśli porozumienie z Iranem poprze 41 senatorów, będą oni mogli w ogóle zablokować uchwalenie rezolucji.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*