Prezydent Kuby, Raul Castro, weźmie udział w kwietniowym Szczycie Ameryk

Prezydent Kuby, Raul Castro, weźmie udział w kwietniowym Szczycie Ameryk

Prezydent Kuby Raul Castro potwierdził w sobotę, że weźmie udział w kwietniowym Szczycie Ameryk w Panamie, w którym będzie uczestniczył amerykański prezydent Barack Obama. Oczekuje się, że dojdzie tam do spotkania Obamy z Castro.

Barack Obama w Waszyngtonie i Raul Castro w Hawanie ogłosili w środę, że oba kraje postanowiły wznowić stosunki dyplomatyczne zerwane przez USA 53 lata temu.

Konsekwentne zresetowanie amerykańskiej polityki wobec Kuby, co komentowane jest przez lantynoamerykańskie media jako „koniec zimnej wojny” w regionie, wymaga jednak akceptacji Kongresu USA, kontrolowanego przez opozycję republikańską.

Raul Castro, który przemawiał w sobotę na końcowym posiedzeniu kubańskiego Zgromadzenia Narodowego, przyznał, że pozostaje do rozwiązania „to, co najważniejsze” – zniesienie amerykańskiego embarga gospodarczego wobec Kuby.

Podkreślił następnie w swym przemówieniu, że gotów jest dyskutować z prezydentem Stanów Zjednoczonych o wszystkich sprawach, jednak „na zasadzie równości i wzajemności”.

„Nigdy nie proponowaliśmy, aby Stany Zjednoczone zmieniły swój system polityczny i będziemy wymagali poszanowania dla naszego” – dodał w przemówieniu szef państwa kubańskiego.

Na tej samej sesji parlamentu prezydent Castro zapowiedział zwołanie na kwiecień 2016 roku kongresu Komunistycznej Partii Kuby. Przed kongresem ma się odbyć „szeroka i demokratyczna” debata na temat planu „aktualizacji” polityki gospodarczej kraju. (PAP)

Na zdjęciu: Raul Castro  fot.Marcelino Vazquez/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*