Prezydent Donald Trump podpisał zgodę na ruch bezwizowy z Polską

Prezydent Donald Trump podpisał zgodę na ruch bezwizowy z Polską

Biały Dom poinformował w oficjalnym oświadczeniu, że prezydent USA Donald Trump podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego, na mocy którego w celach turystycznych i biznesowych do Stanów Zjednoczonych można bez wizy wjechać na 90 dni. Tym samym Trump spełnił obietnicę złożoną Polonii w 2016 r., podczas swojej prezydenckiej kampanii, gdy złożył wizytę w siedzibie Związku Narodowego Polskiego w Chicago.

Prezydent potwierdził podpisanie zgody na włączenie Polski do ruchu bezwizowego podczas konferencji prasowej przed Białym Domem w piątek 4 października. Jak stwierdza oficjalne oświadczenie Białego Domu, podpisanie dokumentu jest ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia relacji między oboma narodami, amerykańskim i polskim, w sferach bezpieczeństwa, ekonomii i kultury oraz kontaktów interpersonalnych. ,,Bilateralne stosunki między obu krajami nigdy nie były tak mocne, jak teraz” – czytamy w oświadczeniu BD.

Trump spełnił obietnicę złożoną Polonii w 2016 r. podczas swojej prezydenckiej kampanii, gdy złożył wizytę w siedzibie Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) w Chicago na zaproszenie prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej i ZNP (PNA) Franka Spuli. Wówczas na pytanie Spuli, kiedy Polska zostanie włączona do ruchu bezwizowego, Trump odpowiedział, że w dwa tygodnie po wygraniu przez niego prezydentury, ponieważ nie zdawał sobie sprawy z przeszkód formalnych. KPA prowadziło nieustanne starania u ustawodawców w Kongresie USA o zniesienie wiz dla Polaków.

24 września prezydent Andrzej Duda, po spotkaniu w Waszyngtonie z amerykańskim przywódcą powiedział, że wszystko wskazuje na to, iż stosowne wymagania zostały przez Polskę spełnione i droga do programu bezwizowego prawdopodobnie staje dla nas otworem.

W sierpniu Polska i USA podpisały porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji, co stanowiło ważny krok na drodze do zniesienia przez USA obowiązku wizowego wobec Polaków. Umowę między polskim MSWiA i amerykańskim ministerstwem bezpieczeństwa narodowego podpisał polski ambasador w USA Piotr Wilczek oraz podsekretarz w resorcie bezpieczeństwa narodowego Chad F. Wolf.

Program bezwizowy (Visa Waiver Program, VWP) wszedł w życie w 1986 r. w celu wspomagania rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. W jego ramach corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób. Polska nie była dotąd objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej. Programem VWP objętych jest 38 państw, w tym 23 kraje Unii Europejskiej.

(ao, PAP)

fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

  1. Normals
    Normals 4 października, 2019, 21:07

    No to teraz zaczną się PIS-owskie dożynki sukcesu . Do wyborów wszędzie będą trąbić od rana do nocy jak to PIS zniósł wizy Polakom ….

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*