Prezydent cofnął poświadczenie bezpieczeństwa b. dyrektorowi CIA

Prezydent cofnął poświadczenie bezpieczeństwa b. dyrektorowi CIA

Prezydent Donald Trump cofnął byłemu dyrektorowi CIA (z czasów administracji Baracka Obamy) Johnowi Brennanowi poświadczenie bezpieczeństwa, umożliwiającego dostęp do informacji objętych klauzulą tajności – poinformował w środę Biały Dom.

Brennan jest zdeklarowanym krytykiem Trumpa. Często występuje w telewizji, krytykując zwłaszcza politykę zagraniczną prezydenta. Jego postawę podczas wspólnej konferencji z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w Finlandii uznał publicznie za „ni mniej, ni więcej niż zdradziecką”.

Trump ogłosił swą decyzję w oświadczeniu, odczytanym przez rzeczniczkę Białego Domu Sarah Huckabee Sanders.

Sanders zarzuciła Brennanowi, że wykorzystuje ostatnio swój status byłego wysokiego rangą urzędnika z dostępem do tajnych informacji do stawiania „serii bezpodstawnych i oburzających zarzutów” dotyczących obecnej administracji.

Sanders powiedziała, że weryfikowane są obecnie poświadczenia bezpieczeństwa innych, obecnych i byłych, urzędników. Dotyczy to m.in. byłego dyrektora FBI Jamesa Comeya, byłego dyrektora wywiadu Jamesa Clappera, doradczyni Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice, byłego dyrektora Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Michaela Hydena i zastępcy dyrektora FBI Andrew McCabe’a, zwolnionego w marcu br. Reuters podkreśla, że wszyscy oni krytykują Trumpa.

Agencja Associated Press pisze, że zdaniem ekspertów pozbawienie kogoś poświadczenia bezpieczeństwa w reakcji na publiczną krytykę byłoby „bezprecedensowym upolitycznieniem” procedury przyznawania takich poświadczeń.

AP zwraca uwagę, że byli dyrektorzy CIA i inni wysocy rangą byli urzędnicy zwykle mogą zachować poświadczenia bezpieczeństwa, przynajmniej przez pewien czas, aby mogli doradzać swoim następcom bądź objąć niektóre stanowiska.(PAP)

Na zdjęciu: John Brennan

fot.SHAWN THEW/EPA/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Comments

 1. Ezy
  Ezy 15 sierpnia, 2018, 19:15

  Mimo − jak sa zapewnia − swojej genialności Mr Trump nie potrafi bronić się przed krytykami, stać go jedynie na złośliwości, przezywanie, poniżanie i wyśmiewanie ludzi. Prymitywny cham.

  Reply this comment
 2. dosmucacz
  dosmucacz 16 sierpnia, 2018, 07:51

  Trump ma 100% racji. Spiskowali w czasie wyborów i nadal spiskują. Powinien to zrobić w stosunku do większej ilości osób z byłej administracji. I tak kara jest za łagodna w stosunku do tego co zrobili.

  Reply this comment
  • krzych
   krzych 16 sierpnia, 2018, 10:00

   „Powinien to zrobić w stosunku do większej ilości osób z byłej administracji. I tak kara jest za łagodna w stosunku do tego co zrobili”
   Co zrobili?

   Reply this comment
  • kicia
   kicia 16 sierpnia, 2018, 10:23

   Prezydent robi to, co objecal: czycsci bagno!!!!

   Reply this comment
   • krzych
    krzych 16 sierpnia, 2018, 16:26

    Jesli czysci bagno to powinien zaczac od swojej rodziny ktora jest upaprana w tym bagnie.
    a pozniej zrezygnowac z urzedu i oddac sie w rece sledczych.

    Reply this comment
 3. Ezy
  Ezy 17 sierpnia, 2018, 00:22

  Nie czyści lecz stwarza bagno. Nie trzeba czytać gazet, wystarczy posłuchać co Trump gada i jak się zachowuje by zorientować się z kim mamy do czynienia. BEZ NICZYICH PODPOWIEDZ!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*