Prawybory w Indianie – przegrana Clinton bez większego znaczenia

Bernie Sanders fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Bernie Sanders fot.Jim Lo Scalzo/EPA

We wtorkowych prawyborach w stanie Indiana faworytka w wyścigu o nominację Demokratów w wyborach prezydenckich Hillary Clinton przegrała z określającym się jako socjalista Berniem Sandersem, ale wyborcza arytmetyka wskazuje, że jej pozycja nie jest zagrożona.

Associated Press pisze w środę, że Sanders zdobył w Indianie co najmniej 43 z 83 delegatów i ma ich obecnie 1400, natomiast Clinton – 2202. Dane te obejmują także tzw. superdelegatów, mogących głosować według własnego uznania. Superdelegaci przedkładają Clinton nad Sandersa stosunkiem 18-1. Do uzyskania nominacji konieczne są głosy minimum 2383 delegatów. Sanders zapowiada jednak walkę aż do lipcowej krajowej konwencji Demokratów w Filadelfii.

Obserwatorzy zgodnie przewidują, że w listopadowych wyborach prezydenckich Hillary Clinton zmierzy się z Donaldem Trumpem, który po wyraźnym zwycięstwie w Indianie ma obecnie głosy 1035 delegatów. Do uzyskania prezydenckiej nominacji Partii Republikańskiej potrzebne są głosy 1237 delegatów. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*