Prawybory: Trump i Clinton coraz bliżsi partyjnych nominacji

Hillary Clinton fot.Tracie Van Auken/EPA

Hillary Clinton fot.Tracie Van Auken/EPA

Po przekonującym zwycięstwie we wtorek w pięciu stanach na północnym wschodzie USA Donald Trump umocnił swą pozycję i jest o krok od nominacji Republikanów na listopadowe wybory prezydenckie, w których może zmierzyć się z faworytką Demokratów Hillary Clinton.

Dzięki również solidnym wygranym we wtorek w czterech stanach (w Maryland, Delaware, Pensylwanii i Connecticut; w Rhode Island wygrał Bernie Sanders) Clinton zapewniła sobie poparcie 90 proc. delegatów potrzebnych do zdobycia nominacji Demokratów w walce o Biały Dom.

Obecnie była sekretarz stanu USA ma poparcie 2159 delegatów, w tym 519 superdelegatów, a jej jedyny rywal, senator ze stanu Vermont – 1370, w tym 39 superdelegatów – podał „New York Times”. Aby zdobyć nominację potrzeba 2383 delegatów.

Zdaniem komentatorów zeszłotygodniowe zdecydowane zwycięstwo Clinton w Nowym Jorku nad Sandersem, praktycznie przesądziło, że kandydatem Demokratów w wyborach prezydenckich będzie właśnie ona. Sanders nie zamierza jednak rezygnować i zapowiada walkę do końca. „Ludzie w każdym stanie w tym kraju mają prawo zdecydować, jakiego prezydenta chcą i jaki program Partia Demokratyczna ma przyjąć. To dlatego kontynuujemy wyścig do ostatniego głosowania” w prawyborach – tłumaczył Sanders.

Z kolei wśród Republikanów przyszłotygodniowe prawybory w Indianie stanowią jedną z ostatnich szans skrajnie konserwatywnego senatora z Teksasu Teda Cruza na powstrzymanie Donalda Trumpa i skierowanie wyścigu o nominację Republikanów ku tzw. spornej konwencji (ang. contested convention) zwanej częściej brokered convention – odnotowuje agencja Associated Press.

Po wtorkowych wygranych w Maryland, Delaware, Pensylwanii, Connecticut i Rhode Island Trump już określił się jako „przypuszczalny kandydat” GOP – pisze agencja AP. „To już koniec. O ile mi wiadomo to już koniec” – oświadczył kontrowersyjny miliarder, który – według „New York Timesa” – ma obecnie poparcie 77 proc. (949) delegatów na konwencję, a musi zapewnić sobie poparcie większości absolutnej wynoszącej 1237 delegatów.

Według analityków skoro żaden z rywali Trumpa nie stał się dla niego silną alternatywę, to najbardziej oczywistą strategią GOP będą wysiłki, by zablokować kandydaturę miliardera na konwencji GOP, która odbędzie się 18-21 lipca w Cleveland w Ohio. Ale to może się udać pod warunkiem, że Trump nie zdobędzie do tego czasu niezbędnej większości. Wówczas możliwa będzie tzw. sporna konwencja.

Ubiegający się o prezydencką nominację Republikanów rywale Ted Cruz i John Kasich ogłosili w niedzielę, że nie będą sobie wchodzić w drogę podczas niektórych nadchodzących prawyborów i zamierzają koordynować swe strategie, by powstrzymać Trumpa.

Cruz skupi się na kampanii przed prawyborami w Indianie 3 maja i ograniczy swe działania polityczne w stanach Oregon (prawybory 17 maja) i Nowy Meksyk (7 czerwca), gdzie według obserwatorów dobry wynik może otrzymać gubernator Ohio Kasich. Z kolei Kasich postanowił przesunąć środki dalej na zachód i trzymać się z dala od Indiany. Cruz ma obecnie poparcie 544 delegatów, a Kasich – 153 – wynika z obliczeń „New York Timesa”. Associated Press pisze o „desperackich wysiłkach” Cruza i Kasicha.

„Wtorkowe wyniki jednoznacznie pokazują, że ruch przeciwko Trumpowi nie działa” – powiedział cytowany przez AFP politolog z Uniwersytetu Browna w Providence w stanie Rhode Island, James Monroe. „Trump nigdy wcześniej nie był tak silny” – dodał. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*