Prawnicy do władz Kanady: aresztujcie Cheneya

Prawnicy do władz Kanady: aresztujcie Cheneya

Międzynarodowa organizacja Lawyers Against War (prawnicy przeciw wojnie) wezwała kanadyjskie władze do aresztowania za zbrodnie wojenne byłego wiceprezydenta USA Dicka Cheneya. Były polityk ma jeszcze w tym tygodniu pojawić się na „2013 Toronto Global Forum”.

Dick Cheney fot. U.S. Air Force

Dick Cheney fot. U.S. Air Force

W liście skierowanym do szefa policji w Toronto Williama Blaira i prokuratora generalnego Ontario Johna Gerretsena prawnicy argumentowali, że obowiązkiem obydwu Kanadyjczyków jest aresztowanie Cheneya, jako osoby podejrzanej o autoryzowanie i podżeganie do tortur.

„Z chwilą, kiedy Dick Cheney przekroczy granicę Kanada musi podjąć przeciw niemu dochodzenie i rozpocząć proces”. W liście zwrócono uwagę, że są ku temu solidne podstawy. „Musi być osądzony za tortury, które autoryzował i za te, o które jest podejrzany”.

W Kuala Lumpur w Malezji Cheney, były prezydent George Bush i jego doradcy zostali skazani in absentia za zbrodnie wojenne. Werdykt ten miał symboliczne znaczenie.

Identyczne zarzuty przeciw Cheneyowi wysunął również pułkownik Lawrence Wilkerson, który służył jako szef personelu byłego sekretarza stanu Colina Powella.

We wrześniu 2011 roku w czasie wizyty w Vancouver Cheney był zamknięty przez siedem godzin w ekskluzywnym klubie, gdzie miał wygłosić przemówienie. Przed salą zebrał się gniewny tłum. Domagano się aresztowania amerykańskiego polityka. Ostatecznie policja zdołała go ewakuować.

Obawiając się podobnej reakcji Kanadyjczyków w czasie planowanej podróży do Toronto w 2012 roku, Cheney odwołał wizytę.

(eg)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*