Prawnicy Trumpa i ekipa Muellera omówili przesłuchanie prezydenta

Prawnicy Trumpa i ekipa Muellera omówili przesłuchanie prezydenta

Powołując się na źródła, amerykańska sieć NBC News podała w poniedziałek, że prawnicy Donalda Trumpa omówili pod koniec grudnia z ekipą specjalnego prokuratora Roberta Muellera warunki przeprowadzenia rozmowy z prezydentem nt. ingerencji Rosji w wybory.

Adwokaci prezydenta mieli spotkać się z zespołem Muellera, by omówić „kwestie logistyczne” związane z taką rozmową, jak miejsce i czas, „standardy prawne i format” oraz to, czy Trump mógłby odpowiedzieć na pytania śledczych pisemnie – podaje NBC.

Reuters przypomina, że w sobotę prezydent powiedział, że zgadza się na rozmowę ze śledczymi prokuratora specjalnego.

Mueller prowadzi dochodzenie w sprawie ingerowania przez Rosję w wybory prezydenckie w USA, ewentualnych kontaktów ludzi z otoczenia prezydenta z przedstawicielami Kremla oraz domniemanych prób utrudniania śledztwa, jakie miał podejmować Trump.

Demokratyczny senator Richard Blumenthal, który należy do senackiej komisji sprawiedliwości, powiedział w poniedziałkowym wywiadzie dla sieci telewizyjnej MSNBC, że oczekuje, iż Mueller będzie osobiście rozmawiał z prezydentem.

Komisja sprawiedliwości Senatu prowadzi równoległe śledztwo w sprawie Rosji.

W ostatnich tygodniach obóz polityczny prezydenta przypuścił w mediach liczne ataki na Muellera i jego ekipę. Pod koniec grudnia zareagowali na to byli prokuratorzy federalni i grupa prominentnych republikanów, którzy napisali dwa listy otwarte w obronie specjalnego prokuratora.

Zabiegi o odsunięcie Muellera od dochodzenia „mogą mieć poważne reperkusje dla poczucia sprawiedliwości w Ameryce i dla naszej reputacji (…) na całym świecie” – napisali prokuratorzy federalni w liście do prezydenta.

Drugi list otwarty głosił: „Wzywamy administrację (USA), członków Kongresu z obydwu stron sceny politycznej, amerykańską opinię publiczną, aby wspierali pracę specjalnego prokuratora Roberta Muellera aż do jej ostatecznych konkluzji, jakiekolwiek miałyby one być”.(PAP)

Na zdj.: Donald Trump fot.Michael Reynolds/EPA

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*