Prasa: brakuje chętnych do służby w wojskach lądowych

fot.Carlos Barba/EPA

fot.Carlos Barba/EPA

Po raz pierwszy od sześciu lat brakuje chętnych do służby w amerykańskich wojskach lądowych (US Army) – pisze w piątek dziennik „USA Today”, tłumacząc problemy z werbunkiem poprawą sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych.

Mimo ogłoszonego niedawno planu redukcji w najbliższych latach amerykańskich wojsk o 40 tys. żołnierzy, co roku do służby w siłach lądowych USA należy przyjąć około 60 tys. młodych rekrutów, by wypełnić potrzeby różnych jednostek.

Tymczasem, jak podał „USA Today”, na dwa miesiące przed końcem roku budżetowego 2015, który w USA upływa 30 września, wciąż brakuje ponad 8 tysięcy (14 proc.) rekrutów, by wypełnić wyznaczony na ten rok cel rekrutacji – 59 tys. żołnierzy. Taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy od sześciu lat – podkreśla gazeta.

Odpowiedzialny za proces werbunku generał Jeffrey Snow przyznał w wywiadzie, że istnieją problemy z przyciągnięciem młodych ludzi do czynnej służby w wojsku, mimo znacznie zwiększonych wysiłków, by znaleźć nowych żołnierzy.

„To jest trudna misja (by wypełnić cel dotyczący rekrutacji) – powiedział Snow. – Przeprowadzamy więcej rozmów, ale mimo to podpisaliśmy mniej kontraktów (niż w ubiegłym roku) z nowymi żołnierzami”. Przyznał, że będzie jeszcze trudniej, „gdyż mamy wskazówki, że gospodarka będzie się nadal poprawiać”.

„USA Today” przypomina, że kiedy w szczytowym okresie wojen prowadzonych przez USA w Iraku i Afganistanie brakowało chętnych do służby w tych misjach, obniżono standardy, jakie muszą spełniać kandydaci. Ponadto bardzo wzrosły wówczas różne finansowe zachęty dla młodych żołnierzy. Jednak w ostatnich latach z powodu oszczędności wiele bonusów, w tym na edukację, znacznie zmalało. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*