Posłowie w Polsce zajmą się projektem uchwały upamiętniającej płk. Kuklińskiego

Posłowie w Polsce zajmą się projektem uchwały upamiętniającej płk. Kuklińskiego

W czwartek posłowie zajmą się złożonym przez Solidarną Polskę projektem uchwały upamiętniającej płk. Ryszarda Kuklińskiego. Projekt poparła sejmowa komisja kultury, przeciw są jednak SLD i TR. 

Fotografia archwialna, 1998 rok. Przebywajacy w Krakowie pułkownik Ryszard Kuklinski  składa  kwiaty na płycie upamiętniajacej przysięgę Tadeusza Kościuszki na krakowskim Rynku fot.Jacek Bednarczyk/PAP/EPA

Fotografia archwialna, 1998 rok. Przebywajacy w Krakowie pułkownik Ryszard Kuklinski składa kwiaty na płycie upamiętniajacej przysięgę Tadeusza Kościuszki na krakowskim Rynku fot.Jacek Bednarczyk/PAP/EPA

„W 10. rocznicę śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie dla działań pułkownika, którego poświęcenie przysłużyło się obaleniu w Polsce komunizmu i utrzymaniu światowego pokoju zagrożonego ofensywnymi planami militarnymi Związku Radzieckiego. Kierując się dobrem Polski i Polaków, nie zważając na niebezpieczeństwa, Ryszard Kukliński odważnie przeciwstawił się komunistycznemu reżimowi, stając w jednym szeregu z bohaterami walk o polską niepodległość” – czytamy w projekcie.

Zdaniem wnioskodawców zbliżająca się rocznica śmierci płk. Kuklińskiego jest doskonałym momentem, by polski parlament przyznał, że ta postać dobrze przysłużyła się Polsce. „Płk Ryszard Kukliński z narażeniem życia swojego i swojej rodziny przez 10 lat przekazał amerykańskiemu wywiadowi ponad 40 tys. stron tajnych dokumentów dotyczących m.in. planów Związku Radzieckiego dotyczących broni nuklearnej. Przekazywane przez niego informacje miały unikalną wartość wywiadowczą. W opinii wielu historyków ujawnienie Stanom Zjednoczonym wymienionych planów było kluczowe z punktu widzenia rozwoju konfliktu podczas tzw. zimnej wojny” – mówił przedstawiciel wnioskodawców poseł Patryk Jaki (SP).

Przypomniał, że za swoją postawę Kukliński poniósł wiele ofiar. „W tajemniczych okolicznościach zginęli obaj jego synowie. W 1984 r. Sąd Wojskowy w Warszawie za dezercję i zdradę skazał go na karę śmierci połączoną z zarekwirowaniem mienia. Dopiero w 1995 r. prezes Sądu Najwyższego wniósł rewizję nadzwyczajną, a izba wojskowa sądu uchyliła wyrok pozbawienia wolności” – dodał Jaki. Podkreślił także, że nie zmienia to faktu, iż po transformacji polski parlament „w żaden sposób nie uhonorował pułkownika” i obecnie jest ku temu okazja.

Tadeusz Iwiński (SLD) przyznał, że „ze zdumieniem” przyjął ten projekt, ponieważ postać płk Kuklińskiego jest „z pewnością niejednoznaczna i kontrowersyjna”. „Są tacy Polacy, którzy uważają go za bohatera, inni – za zdrajcę” – mówił Iwiński. Wyraził też „ubolewanie w związku z narastającym procesem prób tworzenia uchwał o charakterze historycznym”.

„Parlamenty nie są powołane, by oceniać historię, nigdzie się też nie zdarza, żeby szpiegom bez względu na to, jakie były ich ostateczne intencje, wystawiać pomniki i honorować przez parlamenty. Do końca nie jest jasne, jaką rolę odgrywał Ryszard Kukliński (…) tym bardziej, że jego dossier zarówno wojskowe, jak i znajdujące się w IPN jest bardzo przetrzebione. Z różnych powodów klub SLD nie może poprzeć tej uchwały. Uważam, że na temat tej postaci będą dyskutowali historycy, a Sejm nie jest powołany, by oceniać historię, zwłaszcza tak świeżą” – zaakcentował poseł SLD.

Z krytyczną oceną uchwały zgodził się również poseł Roman Kotliński (TR).

Płk Ryszard Kukliński był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. W 1971 r. podjął współpracę z CIA. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazał im plany tej operacji i inne tajemnice Układu Warszawskiego. W 1981 r. Kukliński został przerzucony do USA, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach w Warszawie. (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

  1. JASIO
    JASIO 18 lutego, 2014, 22:26

    On taki „bohater” jak Bolek Walesa….siebie warci.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*