Porozumienie USA-Rosja: rozejm w Syrii od 27 lutego

Zniszczenia w Barzeh na przedmieściach Damaszku w Syrii fot.Mohammed Badara/EPA

Zniszczenia w Barzeh na przedmieściach Damaszku w Syrii fot.Mohammed Badara/EPA

Projekt amerykańsko-rosyjskiego porozumienia przewiduje, że zawieszenie broni w Syrii zacznie obowiązywać 27 lutego; wyłączone z niego będą ugrupowania Państwo Islamskie i Front al-Nusra – poinformowały w poniedziałek zachodnie źródła dyplomatyczne.

Źródła te podały, że obie strony uzgodniły warunki – jak to ujęto – „zaprzestania wrogich działań”.

Z rozejmu wyłączone będą ataki na Państwo Islamskie i Front al-Nusra, czyli lokalne odgałęzienie Al-Kaidy.

Także zbliżona do syryjskiej opozycji telewizja Orient TV przywołała słowa przewodniczącego części opozycji, byłego premiera Syrii Riada Hidżaba o wstępnym porozumieniu w sprawie tymczasowego rozejmu w Syrii, „na podstawie międzynarodowych gwarancji”.

Hidżab stoi na czele Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC), który w poniedziałek spotkał się w Arabii Saudyjskiej, aby omówić amerykańsko-rosyjskie plany porozumienia.

W niedzielę sekretarz stanu USA John Kerry powiedział, że on i rosyjski szef dyplomacji Siergiej Ławrow osiągnęli wstępne porozumienie co do warunków rozejmu w ogarniętej od pięciu lat wojną Syrii. Zastrzegł, że pewne kwestie wciąż pozostają do rozwiązania.

12 lutego, podczas konferencji w Monachium, udało się osiągnąć porozumienie w sprawie rozejmu w Syrii. Miał on wejść w życie w ostatni piątek, jednak zamiast przerwania walk, doszło do ich eskalacji.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*