Pomyślny test systemu obrony antyrakietowej GMD

Pomyślny test systemu obrony antyrakietowej GMD

Amerykańska armia przeprowadziła w niedzielę nad Pacyfikiem pierwszą od 2008 roku pomyślną próbę naziemnego komponentu systemu obrony przeciwrakietowej GMD, podczas której rakieta przechwytująca zniszczyła nad Pacyfikiem swój cel – poinformował Pentagon.

fot.Randy Beaudoin/NASA/Handout/EPA

fot.Randy Beaudoin/NASA/Handout/EPA

Jak poinformował Pentagon, podczas testu tzw. rakieta przechwytująca dalekiego zasięgu wystartowała z bazy Vandenberg w Kalifornii, a cel – z atolu Kwajalein w Republice Wysp Marshalla. Do przechwytu i zniszczenia celu, symulującego rakietę balistyczną średniego zasięgu, doszło nad Pacyfikiem.

Była to pierwsza od 2008 roku udana próba systemu o nazwie Ground-Based Midcourse Defense (GMD). GMD jest naziemnym komponentem rozwijanego amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, którego zadaniem jest zwalczanie wystrzelonych w kierunku USA lub ich sojuszników pocisków batalistycznych w ich środkowej fazie lotu.

„To bardzo ważny krok w naszych wysiłkach na rzecz poprawy niezawodności systemu i zwiększenia zdolności obronnych kraju przed rakietami balistycznymi” – powiedział szef amerykańskiej Agencji Obrony Rakietowej, wiceadmirał James Syring.

Poinformował także, że prace nad systemem GMD, które rozpoczęły się kilkanaście lat temu ze względu na zagrożenie ze strony Korei Północnej, będą kontynuowane.

Jak podano w komunikacie Pentagonu, przeprowadzony test o nazwie FTG-06b był już 81. (w tym 65. pomyślnym) test amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej od 2001 roku. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*