Pompeo w Jerozolimie chwali relacje USA z Izraelem i krytykuje Iran

Pompeo w Jerozolimie chwali relacje USA z Izraelem i krytykuje Iran

Na konferencji prasowej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu sekretarz stanu USA Mike Pompeo chwalił w środę w Jerozolimie relacje amerykańsko-izraelskie i krytykował politykę Iranu.

Szef amerykańskiej dyplomacji pozytywnie ocenił lutową konferencję na temat Bliskiego Wschodu w Warszawie, gdzie „dziesiątki państw rozmawiały o sposobach powstrzymania regionalnego irańskiego szału”. Netanjahu w odpowiedzi chwalił stanowisko USA wobec Iranu.

W ocenie agencji Associated Press Pompeo „udzielił izraelskiemu przywódcy mile widzianego wsparcia w szczycie zaciętej kampanii o reelekcję”.

Równolegle z lądowaniem Pompeo w Izraelu Biały Dom poinformował, że wizytę w Waszyngtonie w poniedziałek i wtorek złoży Netanjahu. Izraelski premier zapowiedział, że w stolicy USA zamierza rozmawiać z prezydentem Donaldem Trumpem o „podjęciu nawet mocniejszych działań przeciwko Iranowi”.

Izrael to drugi po Kuwejcie przystanek podczas bliskowschodniej podróży Pompeo w tym tygodniu. Następnie szef amerykańskiej dyplomacji poleci do Libanu.

Polityka wobec Iranu to jeden z głównych tematów izraelskiej kampanii przed zaplanowanymi na 9 kwietnia wyborami parlamentarnymi.

Rywalizacja na rozdrobnionej izraelskiej scenie politycznej jest w tym roku szczególnie zacięta. Sondaże prognozują zwycięstwo Likudu Netanjahu i zdobycie przez to ugrupowanie ok. 30 mandatów w 120-osobowym Knesecie. Poważnie zagrozić Likudowi mogą jednak partie dwóch największych rywali Netanjahu: Benny’ego Ganca i Jaira Lapida – Moc Izraela i Jesz Atid, które połączyły siły w centrolewicowym sojuszu.(PAP)

Na zdjęciu: Mike Pompeo i Benjamin Netanjahy
fot.SEBASTIAN SCHEINER/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*