Pompeo: USA mogą znieść część sankcji nałożonych na Ankarę

Pompeo: USA mogą znieść część sankcji nałożonych na Ankarę

Po uwolnieniu przez turecki sąd amerykańskiego pastora Andrew Brunsona Waszyngton może znieść część sankcji nałożonych na Turcję – oświadczył w środę sekretarz stanu USA Mike Pompeo po spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

„Pewne sankcje (…) były bezpośrednio związane z pastorem Brunsonem, zniesienie ich byłoby więc logiczne. Pozostaje podjąć decyzję” – powiedział Pompeo w Brukseli, w drodze powrotnej z Ankary. Zapewnił też, że decyzja ta zapadnie wkrótce.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w weekend, że uwolnienie amerykańskiego pastora, który przez dwa lata był przetrzymywany w Turcji, jest „ogromnym krokiem” w kierunku poprawy stosunków z tym krajem.

Prezydent zaprzeczył, jakoby w sprawie uwolnienia Brunsona zawarł z Turcją umowę. „Jedyną rzeczą, jeśli można to nazwać układem, jest kwestia psychologiczna. Myślę, że mamy szansę naprawdę poprawić nasze relacje z Turcją” – powiedział Trump.

Brunson był przetrzymywany w Turcji od października 2016 roku pod zarzutem szpiegostwa, wspierania kurdyjskich separatystów, udziału w udaremnionym zamachu stanu w Turcji z lipca 2016 roku oraz utrzymywania kontaktów z organizacją mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, według Ankary odpowiedzialnego za próbę puczu.

Sprawa pastora stała się najbardziej drażliwą kwestią w pogarszających się relacjach dyplomatycznych między Ankarą a Waszyngtonem. USA wprowadziły sankcje, które przyczyniły się do zapaści tureckiej liry. Nałożono podwyższone cła na stal i aluminium oraz sankcje na ministra sprawiedliwości i szefa MSW. Turcja w odpowiedzi podwoiła cła na niektóre towary importowane z USA. (PAP)

Na zdjęciu: Mike Pompeo i Recep Tayyip Erdogan
fot.TURKISH PRESIDENTIAL PRESS OFFICE HANDOUT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*