Policja upubliczniła nagrania z akcji w Charlotte

Kadr z udostępnionego przez policję filmu fot.Charlotte Police Department/EPA

Kadr z udostępnionego przez policję filmu
fot.Charlotte Police Department/EPA

Policja ujawniła w sobotę nagrania z akcji w Charlotte w Karolinie Północnej, w której zastrzelono czarnoskórego Keitha Lamonta Scotta. Upublicznienia zapisów z policyjnych kamer domagała się m.in. rodzina ofiary oraz protestujący mieszkańcy miasta.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej szef tamtejszej policji Kerr Putney, nagrania stanowią niezbity dowód na to, że w momencie konfrontacji z policją Scott był uzbrojony. Ponadto mężczyzna miał przy sobie marihuanę.

Policja – poinformował Putney – przybyła na osiedle Scotta, by przeszukać jego mieszkanie w związku z popełnionym przez niego wcześniej przestępstwem. Broń, którą funkcjonariusze zobaczyli u mężczyzny tylko „zaostrzyła sytuację”.

W piątek nagranie z akcji policyjnej ujawniła rodzina zastrzelonego. Na jego podstawie nie można jednak stwierdzić, czy mężczyzna miał przy sobie broń. Tuż po zajściu bliscy Scotta utrzymywali, że mężczyzna był nieuzbrojony, a policja zastrzeliła go bez żadnego powodu.

Śmierć 43-letniego Afroamerykanina, który zginął we wtorek od kul również czarnoskórego policjanta, wywołała w Charlotte falę protestów. Wyjątkowo gwałtowny przebieg miały one w środę wieczorem, kiedy policja użyła m.in. gazu łzawiącego i gumowych kul, aby rozpędzić demonstrantów, którzy plądrowali sklepy i rozbijali witryny.

W sobotę demonstrujący domagali się zniesienia wprowadzonego w czwartek przez gubernatora stanu Karolina Północna stanu wyjątkowego oraz wycofania z Charlotte Gwardii Narodowej. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*