Orlando. 50 zabitych w strzelaninie w klubie nocnym

Orlando. 50 zabitych w strzelaninie w klubie nocnym
Ranni w strzelaninie w Orlando fot. Univision Florida/ Han

Ranni w strzelaninie w Orlando fot. Univision Florida/ Han

Burmistrz miasta Orlando na Florydzie, Buddy Dyer, poinformował w niedzielę, że w strzelaninie w klubie nocnym dla gejów zginęło 50 osób, a 53 zostały ranne. Napastnik został zidentyfikowany przez media jako Omar Mateen, obywatel USA pochodzenia afgańskiego.

Wcześniej informowano o ok. 20 ofiarach śmiertelnych i ok. 40 rannych.

Według źródeł szpitalnych niektórzy ranni są w stanie krytycznym.

Sprawca został zastrzelony przez policję.

Do incydentu doszło w klubie dla gejów o nazwie Pulse na Florydzie, tuż przed zamknięciem.

Szef policji z Orlando John Mina powiedział, że nie ustalono jeszcze dokładnej liczby zabitych; poinformował jedynie, że chodzi o ok. 20 osób.

Rzecznik FBI poinformował, że mordercza strzelanina jest rozpatrywana jako akt terroru. Władze badają, czy sprawca był „samotnym wilkiem” czy też miał wspólników. Według Miny sprawca był uzbrojony w karabin automatyczny, strzelbę i „podejrzane urządzenia”. Wcześniej lokalne media informowały, że napastnik mógł mieć przy sobie bombę.

Szef policji oświadczył, że kontrolowana eksplozja, którą przeprowadzono przed klubem, miała na celu oderwanie uwagi napastnika.

Z relacji Miny wynika, że sprawca najpierw oddał strzały do ochroniarza pracującego w klubie, a następnie wszedł do środka i wziął zakładników. Po ok. trzech godzinach do budynku przedostali się funkcjonariusze specjalnej jednostki policji SWAT. Napastnik zginął w wymianie ognia z jednym z funkcjonariuszy.

Świadkowie twierdzą, że wewnątrz klubu w chwili strzelaniny mogło być ponad sto osób.

Ekipy ratunkowe na miejscu strzelaninay w Orlando fot. Univision Florida Centra/ HAN/EPA

Ekipy ratunkowe na miejscu strzelaninay w Orlando fot. Univision Florida Centra/ HAN/EPA

„Ok. godz. 2 (godz. 8 czasu polskiego) ktoś zaczął strzelać. Ludzie padli na ziemię” – opowiadał telewizji Sky News jeden z klientów Pulse, Ricardo Negron. „Przypuszczam, że napastnik strzelał w powietrze. (…) Nastąpiła krótka przerwa, niektórzy z nas mogli wstać i wybiec tylnym wyjściem” – relacjonował. Świadek twierdzi, że następnie przez niecałą minutę słyszał odgłosy strzałów.

Inny świadek Jon Alamo słyszał ok. 50 strzałów. Udało mu się wydostać z budynku dzięki bramkarzowi, który wpuścił klientów na zaplecze, zazwyczaj dostępne tylko dla pracowników.

Ok. godz. 2 lokalnego czasu na Facebooku klubu zamieszczono wpis, w którym wezwano wszystkich do jak najszybszego opuszczenia budynku. „Wszyscy wyjdźcie i biegnijcie!” – napisano.

Była to już druga strzelanina w Orlando w ostatnich dniach. W piątek późnym wieczorem 22-letnia amerykańska wokalistka Christina Grimmie, znana m.in. z występów w popularnym programie telewizyjnym „The Voice”, została zastrzelona, gdy rozdawała autografy po koncercie.

Chwilę później jej zabójca, 27-letni mężczyzna, popełnił samobójstwo. Motywy jego działania wciąż nie są znane. Grimmie zmarła w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń.

Do tej tragedii doszło w sali The Plaza Live, oddalonej o niecałe 5 km od klubu Pulse. Przedstawiciele władz twierdzą jednak, że nic nie świadczy o tym, jakoby te dwa incydenty były powiązane.(PAP)

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*