Polemika Trumpa i Clinton w sprawie ataku w Nowym Jorku

Donald Trump fot.Cristobal Herrera/EPA

Donald Trump fot.Cristobal Herrera/EPA

Komentując niedawny atak terrorystyczny w Nowym Jorku, republikański kandydat na prezydenta Donald Trump wezwał we wtorek do profilowania imigrantów przybywających do USA. Hillary Clinton skrytykowała jego wypowiedź jako wyraz uprzedzeń etniczno-religijnych.

„Pozwalamy tym ludziom przyjeżdżać do naszego kraju, niszczyć go i czynić niebezpiecznym dla jego mieszkańców. I nie chcemy robić żadnego profilowania… Nawet jak ktoś wygląda, jakby miał bombę w plecaku, nie pozwalamy na profilowanie” – powiedział Trump w programie telewizji Fox News.

„To będzie się tylko pogarszać, w całym kraju.(…) Te ataki były możliwe, ponieważ mamy skrajnie otwarty system imigracji. A powinniśmy być bardzo twardzi” – oświadczył później kandydat Republikanów.

Clinton skrytykowała Trumpa, zarzucając mu, że jego wypowiedzi podsycają niechęć muzułmanów do USA, co ułatwia Państwu Islamskiemu (IS) werbowanie narybku.

„Wiemy, że komentarze Trumpa zostały użyte w internecie do rekrutacji terrorystów” – powiedziała.

Wcześniej, w wywiadzie dla izraelskiej telewizji, mówiła, że przywódcy IS „modlą się o zwycięstwo Trumpa”.

Mianem profilowania określa się w USA selektywne sprawdzanie podejrzanych – wybieranie osób o wyglądzie charakterystycznym dla określonych grup etniczno-rasowych, np. Afroamerykanów, Latynosów albo Arabów. Profilowanie jest oficjalnie zabronione, gdyż przedstawiciele tych grup twierdzą, że to przejaw rasizmu.

W praktyce policja stosuje niekiedy profilowanie, częściej zatrzymując do kontroli np. czarnoskórych mężczyzn. Tłumaczy się, że statystyk wynika, że Afroamerykanie i Latynosi częściej popełniają przestępstwa.

Trump przypomniał, że profilowanie stosują służby specjalne w Izraelu, co pozwala im skutecznie zapobiegać zamachom terrorystycznym.

Po ataku w Nowym Jorku Trump wezwał także do podjęcia kroków przeciwko czasopismom rozpowszechniającym propagandę radykalnego islamu i publikującym instrukcje, jak sporządzać bomby.

„Ci ludzie (wydawcy tych magazynów) powinni być aresztowani, ponieważ podżegają do przemocy. Nie ruszamy ich, bo mamy wolność wypowiedzi” – powiedział, sugerując, że idzie ona w USA za daleko.

W USA, w odróżnieniu od demokratycznych krajów europejskich, zezwala się nawet na swobodną działalność, także wydawniczą, organizacji neonazistowskich.

Z Nowego Jorku Tomasz Zalewski (PAP)

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*