Pogrzeb Zbigniewa Brzezińskiego 9 czerwca w Waszyngtonie

Pogrzeb Zbigniewa Brzezińskiego 9 czerwca w Waszyngtonie

Pogrzeb Zbigniewa Brzezińskiego, urodzonego w Warszawie wybitnego amerykańskiego politologa, doradcy ds. Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta Jimmy’ego Cartera, odbędzie się w Waszyngtonie w piątek 9 czerwca.

Informację o planowanym terminie pogrzebu profesora Brzezińskiego, przekazaną przez osoby zbliżone do rodziny zmarłego, potwierdzili Polskiej Agencji Prasowej w czwartek przedstawiciele waszyngtońskiego Ośrodka Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). Szczegóły ceremonii pogrzebowej – jak poinformowali PAP przedstawiciele CSIS – są nadal opracowywane.

Informację o dacie pogrzebu jako pierwsze podało radio RMF FM.

Profesor Brzeziński, członek Zarządu CSIS, był związany z tym waszyngtońskim ponadpartyjnym ośrodkiem doradczo-analitycznym od roku 1981 do swojej śmierci. W ramach CSIS od roku 2014 działa Instytut Geostrategiczny im. Brzezińskiego (The Brzezinski Institute on Geostrategy), który zajmuje się analizą problemów z punktu widzenia historii i geografii.

Brzeziński zmarł 26 maja w szpitalu Inova Fairfax znajdującym się na przedmieściach Waszyngtonu, w miejscowości Falls Church, w amerykańskim stanie Wirginia.

Profesor Brzeziński, przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji prezydenta Cartera (1977-1981), sowietolog i wykładowca uniwersytecki, zmarł w wieku 89 lat.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Na zdj.: Zbigniew Brzeziński, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA fot. Matthew Cavanaugh/PAP/EPA

Categories: Ameryka

Comments

  1. GKK
    GKK 6 czerwca, 2017, 14:51

    Brak Charyzmy , mała skuteczność u Brzezińskiego spowodowały że dopiero Prezydent R. Reagan przyczynił się skutecznie do obalenia komunizmu. Przypisuje się to Brzezińskiemu całkowicie niesłusznie.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*