Podwyżki świadczeń Social Security. Niestety niewielkie

Podwyżki świadczeń Social Security. Niestety niewielkie

Miliony odbiorców emerytur z programu Social Security mogą liczyć jedynie na niewielką podwyżkę świadczeń od stycznia 2014 roku. Czeki wzrosną zaledwie o 1,5 procent. Będzie to najniższa podwyżka od 1975 roku, kiedy wprowadzono automatyczne podnoszenie świadczeń w zależności od wzrostu cen.

fot. 123RF Stock Photo

fot. 123RF Stock Photo

W stanie Illinois największa liczba odbiorców emerytur i pomocy z Social Security mieszka w powiecie Cook (771,765 osób). 232 980 mężczyzn i 319 305 kobiet otrzymuje emerytury, pozostałe 129 480 ludzi dostaje rózne świadczenia pomocowe.

Według rządowych obliczeń ceny artykułów codziennego użytku podskoczyły o 1,4 procent. Dokładne dane dotyczące wyrównań związanych ze wzrostem kosztów utrzymania (COLA) będą znane z chwilą, gdy Departament Pracy ujawni raport o inflacji za wrzesień. Miało to nastąpić w ubiegłym tygodniu, lecz z powodu częściowego przerwania pracy rządu zostało odłożone na bliżej nieokreślony czas. Zazwyczaj informacje te są podawane w październiku, by Administracja Social Security miała czas na przygotowanie się do zmiany wypłat. Na tę wiadomość czeka ponad jedna piąta obywateli USA.

Blisko 58 mln emerytów, osób niepełnosprawnych, ich współmałżonków i dzieci dostaje świadczenia z Social Security. Średnio, wypłata wynosi 1162 dol. miesięcznie. Półtoraprocentowa podwyżka oznacza wzrost o około 17 dolarów. Inflacja ma również wpływ na świadczenia dla 3 milionów niepełnosprawnych weteranów, około 2,5 mln emerytów federalnych i ich rodzin oraz około 8 mln osób otrzymujących dodatkowe świadczenia dla ubogich (Supplemental Security Income).

Automatyczne podwyżki z tytułu COLA przyjęto po to, by świadczenia dla osób o stałych dochodach rosły wraz ze wzrostem cen. Wielu emerytów narzeka, że COLA nie odzwierciedla prawdziwej sytuacji na rynku, w rezultacie czego cierpią na brak pieniędzy na nieprzewidziane wydatki… typu podwyżka czynszu czy naprawa samochodu.

Od 1975 roku podwyżki świadczeń wynosiły średnio 4,1 proc. rocznie. Tylko sześć razy (łącznie z br.) spadły poniżej 2 procent. W 2010 i 2011 r. nie przyznano beneficjentom żadnych podwyżek, ponieważ inflacja była zbyt niska.

Wzrost kosztów utrzymania jest wyrównywany w oparciu o indeks cen konsumenta dla mieszkańców miast i opracowywany przez Bureau of Labor Statistics (biuro statystyk pracy). W obliczeniach bierze się pod uwagę ceny żywności, mieszkań, ubrań, komunikacji miejskiej, opieki medycznej, rekreacji i edukacji. Ceny konsumenta są sprawdzane w lipcu, sierpniu i wrześniu i porównywane z cenami z poprzedniego roku. Jeśli statystyki wskazują skok cen, rosną również świadczenia.

Powolny wzrost cen, licząc od września ubiegłego roku do września tego roku, oznacza proporcjonalnie niską podwyżkę świadczeń.

Niektórzy ekonomiści twierdzą, że w minionym miesiącu nie doszło do dramatycznego wzrostu ani spadku cen, co świadczy, że inflacja, a zatem i podwyżki świadczeń nie przekroczą 1,5 procent.

Podobne wyniki otrzymała organizacja AARP reprezentująca interesy emerytów, która zakłada jednak, że podwyżki zostaną ustalone na poziomie między 1,5 a 1,7 procent.

Warto dodać, że mimo paraliżu budżetowego, który doprowadził do zamknięcia wielu instytucji rządowych, Administracja Social Security regularnie wysyła czeki do odbiorców świadczeń emerytalnych i pomocowych.

(eg)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*