W Hamburgu spotkali się Trump i Putin

fot. EPA/STEFFEN KUGLER

Pierwsze spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Rosji Władimira Putina rozpoczęło się w piątek po południu w Hamburgu, na marginesie szczytu G20. Trump wyraził nadzieję na pozytywny rozwój wydarzeń w relacjach między tymi dwoma krajami.

„Omawialiśmy wiele kwestii, myślę, że dobrze to idzie” – powiedział Trump dziennikarzom na początku spotkania, siedząc obok Putina.

„Odbywaliśmy bardzo, bardzo dobre rozmowy. Teraz porozmawiamy i oczywiście to będzie kontynuowane. Liczymy na wiele bardzo pozytywnych rzeczy, które wydarzą się dla Rosji, Stanów Zjednoczonych i wszystkich zainteresowanych stron. To zaszczyt być tu z panem” – oświadczył.

Putin oznajmił, że miło mu poznać Trumpa osobiście i wyraził nadzieję, że rozmowy „przyniosą pozytywny rezultat”.

Dodał, że jeśli USA i Rosją chcą wspólnie rozwiązywać ważne międzynarodowe problemy, to przywódcy muszą spotykać się osobiście. „Jeśli Rosja i Stany Zjednoczone chcą rozwiązywać najważniejsze, palące problemy dwustronne i międzynarodowe, rozmowy telefoniczne nie wystarczą, potrzebne są osobiste spotkania liderów” – oznajmił.

Agencja AFP przypomina, że Putin i Trump czterokrotnie rozmawiali przez telefon od objęcia urzędu przez amerykańskiego prezydenta w styczniu, ale nigdy nie spotkali się twarzą w twarz.

Po wypowiedziach dla mediów przywódcy uścisnęli sobie dłonie przed kamerami. Agencja EFE odnotowuje, że w porównaniu do innych takich gestów Trumpa, które wywołały lawinę komentarzy, był to krótki uścisk.

Trump nie odpowiedział na wykrzyczane przez dziennikarzy pytanie na temat ingerowania przez Rosję w wybory prezydenckie w USA. Po wyjściu przedstawicieli prasy prezydenci kontynuowali rozmowę za zamkniętymi drzwiami.

Strona rosyjska zapowiadała, że wśród tematów rozmów Putina i Trumpa będą: Syria, Ukraina, walka z terroryzmem, problemy stabilności strategicznej, stosunki rosyjsko-amerykańskie.

W spotkaniu uczestniczą też szefowie dyplomacji USA i Rosji, Rex Tillerson i Siergiej Ławrow.

Prezydenci USA i Rosji spotkali się kilka godzin przed dwustronnymi rozmowami. Tuż przed pierwszą sesją szczytu uścisnęli sobie dłonie oraz wymienili uprzejmości. (PAP)

Categories: Ameryka, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*