Po wyroku przysięgłych Trump pisze: „nie było zmowy”

Po wyroku wielkiej ławy przysięgłych w sprawie ingerencji Rosjan w wybory w 2016 roku prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze: „nie było zmowy”, odnosząc się do zarzutów o współpracę osób z jego otoczenia z przedstawicielami Kremla.

W uzasadnieniu wyroku wielka ława przysięgłych, która postawiła w stan oskarżenia 13 Rosjan i trzy rosyjskie podmioty, napisała, że ingerencje w procesy polityczne w USA rozpoczęły się już w 2014 roku.

Trump ogłosił na Twitterze: „to na długo zanim ogłosiłem, że będę się ubiegał o urząd prezydenta. (…) Sztab Trumpa nie zrobił nic złego – nie było zmowy!”.

Przysięgli uznali jednak – jak głosi tekst wyroku – że operacje oskarżonych Rosjan polegały między innymi na wspieraniu Donalda Trumpa i „ubliżaniu Hillary Clinton”.

Starali się zdezawuować kandydatkę Demokratów w wyborach i główną rywalkę Trumpa oraz jego innych adwersarzy w walce o nominację wyborczą Partii Republikańskiej i w wyścigu wyborczym – wyjaśnia ława przysięgłych.

Republikańscy i demokratyczni przywódcy Kongresu i Senatu wyrazili oburzenie w związku z dowiedzioną ingerencją Rosjan w procesy polityczne w USA. Przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer wydał oświadczenie, w którym napisał, że wyrok przysięgłych powinien skłonić prezydenta do wdrożenia sankcji wobec Moskwy.

Dochodzenie w sprawie ingerencji Rosji w wybory oraz kontaktów osób z otoczenia Trumpa z przedstawicielami Kremla prowadzi od maja 2017 roku specjalny prokurator Robert Mueller. (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. Basia
  Basia 16 lutego, 2018, 16:20

  Moze wreszcie sie to skonczy!!!! Prawie caly rok badaja I szukaja I nic !!!!!! A kasiore biora!!!

  Reply this comment
 2. Ezy
  Ezy 16 lutego, 2018, 21:05

  Ludzie to dopiero początek dochodzeń. To jest pierwsze oskarżenie, które jednak wyraźnie mówi o interwencji Rosjan w wybory w US, czemu Trump cały czas zaprzecza. Przypominam, że Trump do tej pory odmawia podpisania decyzji Kongresu o wprowadzeniu dodatkowych sankcji przeciw Moskwie właśnie za wtrącanie się w nasze wybory.

  Reply this comment
 3. Zuzka
  Zuzka 17 lutego, 2018, 10:27
 4. diwron
  diwron 20 lutego, 2018, 19:00

  Ciekaw jestem jak pan Mueller sprowadzi tych Rosjan do USA. Pewnie dostaną specjalne zaproszenia. Jak była rola Obamy i podległych mu służb wywiadowczych? Przecież ingerencja zaczęła się w 2014 roku. Co zrobił amerykański wywiad, aby temu zapobiec? W czasie kampanii wyborczej w 2012 roku Obama zaprzeczył twierdzeniom republikańskiego kandydata (M.Romney), który przewidywał taką działanie rosjan. Czy ktoś jeszcze pamięta rozmowę Obamy ( w czasie pierwszej kadencji) z ówczesnym prezydentem Rosji D.Medvedev? Obama myślał, że mikrofony są wyłaczone i stwierdził, że po wygraniu drugiej kadencji będzie bardziej elastyczny. Czy ktoś zapytał się go na czym ta elastyczność miała polegać? Pan Mueller szuka dowodów działania z Rosjanami na szkodę USA nie tam gdzie powinien. A działalność „osławionej” fundacji Clintonów i jej milionowe dodacje z zagranicy w czasie gdy H.Clinton była sekretarzem stanu. To co ogłosił Mueller każdy zdrowo myślący człowiek wiedział wcześniej. Celem Rosjam jest wywołanie chaosu i bałaganu w USA niezależnie od tego kto będzie prezydentem i teraz to im się udaje przy wydatnym wparciu amerykańskich mediów (prasa i TV) i polonijnych też jak Progress for Poland, który jest wybitnie antyamerykański.

  Reply this comment
 5. Ezy
  Ezy 20 lutego, 2018, 20:04

  Diwron, dobrze żeś Muellerowi podpowiedział, co powinien robić. Bez ciebie chłop będzie błądził!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*