Po raz pierwszy biali w szkołach państwowych będą w mniejszości

Po raz pierwszy biali w szkołach państwowych będą w mniejszości

Biali uczniowie po raz pierwszy w historii przestaną stanowić większość w państwowych szkołach w USA – wynika z opublikowanych we wtorek prognoz oświatowego centrum statystycznego (National Center for Education Statistics).

Wraz z rozpoczęciem semestru szkolnego na jesieni odsetek białych uczniów po raz pierwszy spadnie lekko poniżej 50 proc. Latynosów będzie 26 proc., czarnych 15 proc., a uczniów pochodzenia azjatyckiego, Indian i innych – ok. 9 proc.

Dane centrum statystycznego pokazują, że przez ostatnie 20 lat odsetek białych w szkołach państwowych systematycznie malał (65 proc. w połowie lat 90.). W tym czasie odsetek czarnoskórych pozostawał na mniej więcej stałym poziomie, a odsetek Latynosów wzrósł ponaddwukrotnie (14 proc. w połowie lat 90.) i w najbliższych latach ma rosnąć dalej.

Pracownia sondażowa Pew Research Center zauważa, że w szkołach prywatnych, gdzie znaczącą większość uczniów stanowią biali, sytuacja jest zupełnie inna. W USA co dziesiąty uczeń uczęszcza do niepublicznej placówki.

Zmieniające się tendencje demograficzne w szkołach państwowych każą też stawiać pytania o sens używania słowa „mniejszość” wobec społeczności obecnie liczniejszych w niektórych dziedzinach życia niż dominujący wcześniej biali – zauważa BBC. (PAP)

fot.David Rae Morris/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*