Po kontrowersyjnej debacie Trump wciąż prowadzi w sondażu

Donald Trump fot.Andrew Gombert/EPA

Donald Trump fot.Andrew Gombert/EPA

Mimo kontrowersyjnego występu w pierwszej wyborczej debacie telewizyjnej, miliarder Donald Trump wciąż prowadzi wśród kandydatów walczących o prezydencką nominację Partii Republikańskiej – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu stacji NBC News.

Według sondażu, przeprowadzonego w internecie przez firmę SurveyMonkey między 7 a 8 sierpnia na grupie ponad 3,5 tys. dorosłych, na Trumpa chciałoby głosować 23 proc. wyborców Partii Republikańskiej.

Na drugim miejscach w tym sondażu był senator z Teksasu Ted Cruz z poparciem 13 proc., a na kolejnych – emerytowany neurochirurg, Afroamerykanin Ben Carson (11 proc.), była szefowa Hewlett-Packard Carly Fiorina (8 proc.) i senator z Florydy Marco Rubio (8 proc.).

Sondaż został przeprowadzony już po czwartkowej debacie w telewizji Fox News, która była pierwszym starciem kandydatów walczących o nominację Partii Republikańskiej. Trump, magnat na rynku nieruchomości i gwiazdor telewizyjny, był jedynym uczestnikiem oglądanej przez 24 mln osób debaty, który odmówił zadeklarowania, że nie wystartuje w wyborach prezydenckich jako kandydat niezależny, jeśli nie zdobędzie nominacji Republikanów.

Zgodnie z sondażem nie stanowi to problemu dla ponad połowy zwolenników Trumpa. 54 proc. z nich powiedziało, że zagłosuje na niego, nawet jeśli nie otrzyma nominacji GOP. Około jeden na pięciu respondentów wspierających Trumpa powiedział, że w takiej sytuacji poprze innego kandydata z nominacją Republikanów.

W odpowiedzi na pytanie, kto wygrał czwartkowe starcie w Fox News, aż 22 proc. wskazało Fiorinę, która wyprzedziła tym samym Trumpa (18 proc.), Rubio (13 proc.) i Cruza (12 proc).

Występ Trumpa, a zwłaszcza jego komentarze (podczas i po debacie) na temat współprowadzącej debatę dziennikarki Megyn Kelly, spotkały się z krytyką ze strony wielu członków samej Partii Republikańskiej. W proteście konserwatyści wycofali zaproszenie dla Trumpa na weekendową imprezę wyborczą w Atlancie.

Trump został podczas debaty w Fox News zapytany przez Kelly, jak ktoś, kto w przeszłości porównywał kobiety do „tłustych świń”, może być prezydentem USA. Miliarder, wspierany głównie przez białych mężczyzn, odrzucił to pytanie, twierdząc, że „nie ma czasu na polityczną poprawność”. Już po programie zarzucił dziennikarce, że potraktowała go o wiele gorzej niż innych kandydatów, sugerując, że powodem jej zachowania była miesiączka. W poniedziałek w wywiadzie dla NBC tłumaczył, że nie chciał obrazić Kelly i został źle zrozumiany.

W debacie powtórzył też swą kontrowersyjną propozycję wybudowania muru na granicy z Meksykiem, by „trzymać nielegalnych imigrantów poza krajem”. „Nasi liderzy i politycy są głupi, a meksykański rząd znacznie mądrzejszy, bo wysyła nam tych złych (imigrantów), za których nie chcą płacić i o których nie chcą dbać. Czemu mieliby to robić, skoro głupi przywódcy USA zrobią to za nich” – powiedział.

Większość analityków uważa, że Trump nie ma szans na nominację Republikanów, a jego dotychczasowa popularność też zacznie kiedyś maleć. Przyznają jednak, że jego wypowiedzi szkodzą Partii Republikańskiej, która – jeśli chce przejąć władzę w Białym Domu – musi otworzyć się na elektorat kobiecy, a także mniejszość latynoską.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Comments

 1. basia
  basia 10 sierpnia, 2015, 17:08

  Odpowiedni czlowiek na odpowiednim stanowisku! Tylko Jego widze jako Prezydenta!!!

  Reply this comment
 2. Pit
  Pit 10 sierpnia, 2015, 18:47

  Basia George W Busch wybrali ludzie myslacy tak jak Ty no I widzielismy co zawojawal

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*