Pijesz? Narażasz stan na wysokie wydatki

Pijesz? Narażasz stan na wysokie wydatki

Z rządowego raportu wynika, że nadmierne spożycie alkoholu wiąże się z wysokimi wydatkami dla poszczególnych stanów.

fot. Filip Singer/PAP/EPA

fot. Filip Singer/PAP/EPA

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) podaje, że ekscesywne spożycie napojów alkoholowych średnio kosztuje każdy stan 2,9 miliarda rocznie. „Wysokie spożycie ma dewastujący wpływ na osoby indywidualne, rodziny, społeczeństwo i gospodarkę” − mówi dyrektor CDC, dr Tom Frieden. „Poza obrażeniami, chorobami, niedomaganiami i śmiercią, kosztuje miliardy dolarów, ponieważ powoduje spadek produktywności, wzrost wydatków sądowych i kosztów medycznych. Skuteczny program prewencyjny może pomóc ludziom w podejmowaniu mądrego wyboru i zaprzestania picia alkoholu”.

Raport, opublikowany w periodyku American Journal of Preventive Medicine, jest oparty na badaniach z 2006 roku. Wydatki obliczono na podstawie kosztów poniesionych z powodu zniszczenia własności, wypadków samochodowych, rozpraw sądowych, nieobecności w pracy i opieki medycznej. Analitycy zwracają uwagę, że koszty mogą być wyższe od wymienionych w raporcie, ponieważ w badaniach nie uwzględniono innych wydatków związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu.

Najwięcej alkoholu piją mieszkańcy i pracownicy Waszyngtonu,D.C. W przeliczeniu na jedną osobę wydają 1 662 dolary rocznie. Największe straty z racji ekscesywnego spożycia alkoholu poniosły następujące stany: Kalifornia (32 mld), Teksas (16,5 mld), Nowy Jork (14 mld), Floryda (13 mld) i Illinois (9 mld).

(HP − eg)

Categories: Ameryka
Tags: alkohol, wydatki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*