Pierwszy amerykański bank podjął współpracę z kubański partnerem

Hawana fot.Ernesto Mastrascusa

Hawana fot.Ernesto Mastrascusa

Stonegate Bank z siedzibą na Florydzie to pierwszy bank w USA, który podjął współpracę z kubański partnerem Banco Internacional de Comercio S.A. – podał w środę Reuters. Agencja dodaje, że może być to dobry impuls do ożywienia wymiany handlowej między krajami.

Stonegate Bank został już wcześniej oficjalnym bankiem kubańskiego przedstawicielstwa w USA. Jego nowy partner, znany jako BISCA, ma podpisanych ponad 600 umów o współpracy z bankami na całym świecie i jest audytowany przez firmę Ernst & Young – poinformował Stonegate w wydanym w środę komunikacie.

„To następny krok ku normalizacji stosunków handlowych między USA i Kubą. Możliwość swobodnego przesyłania pieniędzy między naszymi krajami zwiększy obroty handlowe i przyniesie zyski amerykańskim firmom, które chcą prowadzić działalność na Kubie” – powiedział prezes Stonegate David Seleski.

Embargo, jakim Stany Zjednoczone obłożyły Kubę, nadal obowiązuje, ale w pewnych obszarach restrykcje te zostały zniesione.

W styczniu prezydent Barack Obama pozwolił na ograniczone zaangażowanie na Kubie amerykańskich firm finansowych i telekomunikacyjnych, a także na zakupy produktów tych kubańskich eksporterów, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą.

Na razie jednak władze w Hawanie nie poinformowały, że wydadzą zezwolenie dla amerykańskich firm dotyczące działalności na Kubie; nie skomentowały też umowy między BISCA a Stonegate.

Stany Zjednoczone i Kuba oficjalnie wznowiły stosunki dyplomatyczne po 54 latach przerwy. Porozumienie o przywróceniu pełnych relacji weszło w życie wraz z wybiciem północy z niedzieli na poniedziałek w Waszyngtonie i Hawanie.

Ponowne otwarcie ambasad, zamkniętych w 1961 roku po zerwaniu stosunków dyplomatycznych, jest najbardziej konkretnym dowodem zbliżenia między USA a Kubą, od kiedy pod koniec ubiegłego roku prezydent Barack Obama ogłosił zwrot w trwającej od ponad pół wieku polityce izolacji wyspy.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*