Pierwsza w historii kobieta rektorem akademii wojskowej West Point

fot.Peter Foley/EPA

fot.Peter Foley/EPA

Generał Diana Holland obejmie 1 stycznia stanowisko rektora Akademii Wojsk Lądowych USA w West Point – poinformowały we wtorek władze uczelni. Będzie pierwszą kobietą odpowiedzialną za wyszkolenie 4 tys. kadetów tej istniejącej od 1802 r. szkoły wojskowej.

Generał Diana Holland będzie 76. rektorem akademii, znajdującej się w byłym forcie armii amerykańskiej w West Point, około 80 km na północ od Nowego Jorku.

„Jest dla mnie wielkim przywilejem, że stanowię część ekipy, która szkoli i formuje przyszłe kadry dowódcze naszej armii” – powiedziała Holland, weteranka operacji militarnych w Iraku oraz w Afganistanie po ogłoszeniu nominacji.

W opinii rzecznika prasowego amerykańskich sił lądowych, Erica Fanninga, doświadczenie operacyjne i dowódcze Diany Holland jest gwarancją, że „przed zespołem kierującym akademią West Point otworzą się nowe perspektywy”.

Komentatorzy zwracają uwagę na fakt, że nominacja Holland wpisuje się w politykę resortu obrony USA i przypominają deklarację ministra obrony USA, Ashtona Cartera z początku grudnia, w której zapowiedział, że wszystkie bez wyjątku jednostki, w tym piechota oraz siły specjalne USA, będą otwarte dla pań.

Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point jest najstarszą instytucją wojskową w Stanach Zjednoczonych. Absolwenci uczelni otrzymują po zakończeniu studiów licencjackich stopień wojskowy „second lieutenant” (podporucznika).

Kobiety mogą studiować w West Point od 1976 roku. (PAP).

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*