Pierwsza kobieta w US Navy z najwyższym stopniem wojskowym

Pierwsza kobieta w US Navy z najwyższym stopniem wojskowym

Marynarka wojenna USA awansowała Michelle Janine Howard na stopień czterogwiazdkowego admirała. Jest to pierwsza kobieta w ponaddwustuletniej historii US Navy z najwyższym stopniem wojskowym.

Michelle Janine Howard  fot.US NAVY/nMCC Peter D. Lawlor/EPA

Michelle Janine Howard fot.US NAVY/nMCC Peter D. Lawlor/EPA

Podczas wtorkowej ceremonii na będącym narodowym sanktuarium cmentarzu wojskowym w Arlington na przedmieściach Waszyngtonu Howard otrzymała awans na wiceszefową operacji morskich, co jest stanowiskiem numer dwa w US Navy. Podkreśla się, że jej awans to znaczący etap w uznaniu roli kobiet w amerykańskiej armii.

„Awansowanie Michelle Howard na czterogwiazdkowego admirała jest wynikiem jej błyskotliwej kariery w siłach morskich USA – powiedział sekretarz ds. marynarki w Pentagonie Rey Mabus. – Jest to wydarzenie warte uwagi, gdyż jest ona pierwszą w historii kobietą na tym stanowisku. Osiągnięcie Michelle Howard jest idealnym przykładem działań marynarki, która dziś – bardziej niż kiedykolwiek – odzwierciedla naród, któremu służy. Naród, w którym u podstaw sukcesu nie leży rasa, płeć czy religia, ale zdolności i umiejętności”.

Howard ukończyła Akademię Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Annapolis w stanie Maryland. Jest także pierwszą czarnoskórą kobietą dowodzącą amerykańskim okrętem wojennym; w 1999 r. dowodziła USS Rushmore. 54-letnia pani admirał znana jest przede wszystkim z dowodzenia jednostką specjalną w Zatoce Adeńskiej, która w 2009 r. odbiła z rąk somalijskich piratów kapitana statku towarowego, Richarda Phillipsa. W jego rolę w filmie „Kapitan Phillips” wcielił się w 2013 r. Tom Hanks.

Awans Howard jest wynikiem decyzji amerykańskich sił zbrojnych, które w ostatnich latach zezwolił, by kobiety w armii mogły służyć na okrętach podwodnych oraz walczyć na pierwszej linii frontu.

Stopień czterogwiazdkowego admirała jest obecnie najwyższym stopniem wojskowym w US Navy. W teorii istnieje także pięciogwiazdkowy stopień admiralski, jednak od 1976 r. już się go nie nadaje.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.­

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*