Pierwsi policjanci z kamerami w mundurach na ulicach Los Angeles

fot.Matt Campbell/EPA

fot.Matt Campbell/EPA

Na ulice Los Angeles w Stanach Zjednoczonych wyszły w poniedziałek pierwsze patrole policjantów wyposażonych w kamery instalowane na mundurach, które mają rejestrować ich pracę. Nagrania z przebiegu służby mają pomagać w rozstrzyganiu spornych sytuacji.

Na razie w urządzenia monitorujące zostało wyposażonych kilkuset funkcjonariuszy z oddziału patrolującego przedmieście miasta – San Fernando Valley. Aby kamera rejestrowała przebieg służby, policjant musi ją najpierw włączyć. Przedstawiciel policji z Los Angeles Jeffrey Bert zwrócił uwagę, że w związku z tym na początku może dochodzić do pewnych problemów z odpowiednim wykorzystaniem sprzętu.

„Czasami możesz wyskoczyć z samochodu podczas akcji, koncentrując się na działaniu i ostatnią rzeczą, o której myślisz to naciśnięcie przycisku na klatce piersiowej. Zakładamy, że może do tego dochodzić” – ocenił przedstawiciel służb bezpieczeństwa.

Szacuje się, że koszt pojedynczej kamery waha się od 350 do 700 dolarów. Policja z Los Angeles zakłada jednak, że do 2016 roku w kamery mają być wyposażeni wszyscy funkcjonariusze udający się na patrole, czyli ok. 7 tys. osób.

Wprowadzenie urządzeń monitorujących działania policji rozważają także inne amerykańskie miasta. Ma to związek z licznymi kontrowersjami i oskarżeniami o nadużywanie siły przez policję. W ostatnim czasie dochodziło na tym tle do zamieszek np. w Ferguson. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*