Pięciu więźniów z Guantanamo przetransportowano do Kazachstanu

Pięciu więźniów z Guantanamo przetransportowano do Kazachstanu

Trzech Jemeńczyków i dwóch Tunezyjczyków, od ponad dekady więzionych w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie, zostało przewiezionych samolotem wojskowym do Kazachstanu – poinformował we wtorek Pentagon.

Wszyscy zostali schwytani w Pakistanie i byli więzieni na Guantanamo jako podejrzani o terroryzm i przynależność do Al-Kaidy. Nie zostali jednak oskarżeni.

Amerykańskie władze uznały, że mogą oni zostać uwolnieni, gdyż nie stanowią już zagrożenia dla bezpieczeństwa USA.

W tym roku USA uwolniły już z Guantanamo blisko 30 więźniów, najwięcej od 2009 roku, zmniejszając liczbę przetrzymywanych tam osób do 127. Większość z uwolnionych trafiła do państw trzecich.

Podczas kampanii wyborczej sześć lat temu Obama obiecał, że zamknie to krytykowane przez obrońców praw człowieka i państwa europejskie więzienie w ciągu pierwszego roku od objęcia urzędu prezydenta. Administracja USA tłumaczyła wielokrotnie, że dotychczas mu się to nie udało, bo Kongres zablokował postawienie więźniów przed sądami federalnymi i ich transfer do USA. (PAP)

fot.Shawn Thew/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*