Pentagon rozważa wysłanie dodatkowych żołnierzy na granicę z Meksykiem

Pentagon rozważa wysłanie dodatkowych żołnierzy na granicę z Meksykiem

Pentagon oświadczył w piątek, że rozważa wysłanie dodatkowych 300 żołnierzy na granicę z Meksykiem w rolach, w których mogą wejść w kontakt z migrantami. Dlatego na zasadzie wyjątku zostaną zwolnieni z wymogów polityki przeciwdziałania takim kontaktom.

Oczekuje się, że pełniący obowiązki ministra obrony Patrick Shanahan zaakceptuje tę propozycję – oświadczył jego rzecznik Charles Summers.

Nowo skierowani na granicę żołnierze mieliby wykonywać zadania pomocnicze – na przykład kierować autobusami wiozącymi zatrzymanych migrantów lub zapewniać im wyżywienie. W ekipie znaleźliby się także prawnicy resortu obrony, mający pomagać w czynnościach urzędowych wobec migrantów.

Jak zaznaczył Summers, żołnierze nie będą pełnić żadnych funkcji związanych z egzekwowaniem prawa. Ich wysłanie nastąpi na żądanie ministerstwa bezpieczeństwa kraju, by wojsko udzieliło mu dodatkowej pomocy w sytuacji, gdy znacznie wzrosła liczba docierających do granicy migrantów.

Działania podlegającej ministerstwu bezpieczeństwa kraju Straży Granicznej (Border Patrol) wspiera obecnie około 2,9 tys. żołnierzy regularnych jednostek wojska oraz około 2 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej. Dba się jednak o to, by nie wchodzili oni w styczność z migrantami.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

fot.Pixabay.com

Categories: Ameryka, Imigracja

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*