Pentagon: Rosja szkoli separatystów na Ukrainie

Prorosyjscy rebelianci w okolicach Doniecka na Ukrainie fot.Alexander Ermochenko/EPA

Prorosyjscy rebelianci w okolicach Doniecka na Ukrainie fot.Alexander Ermochenko/EPA

Rosja ma żołnierzy i struktury dowodzenia na Ukrainie, szkoli separatystów w specjalnych bazach szkoleniowych; łamie też porozumienia z Mińska – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu pułkownik Steven Warren.

„Nie ma cienia wątpliwości, że Rosjanie nadal prowadzą operacje na terytoriach kontrolowanych przez separatystów (…). Na wschodzie Ukrainy stworzyli bazy, w których szkolą separatystyczne milicje i gdzie ćwiczą one strzelanie z artylerii” – dodał Warren.

Na wschodzie kraju Rosjanie „dysponują strukturami kontroli i dowodzenia, które pozwalają im koordynować operacje militarne” – wyjaśnił rzecznik Pentagonu.

Ponadto tuż przy linii frontu „Rosjanie mają rozlokowane zaawansowane systemy rakietowe ziemia-powietrze, co jest oczywistym pogwałceniem ustaleń z Mińska” – powiedział Warren.

W poniedziałek szefowie dyplomacji Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy spotkali się po raz kolejny w Berlinie, aby dyskutować nad sposobami pokojowego rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie oraz ocenić stopień realizacji porozumień z Mińska. Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius mówił tuż przed spotkaniem, że zarówno on, jak i jego niemiecki kolega Frank-Walter Steinmeier są „poważnie zaniepokojeni przypadkami pogwałcenia zawieszenia broni na Ukrainie”. Po zakończonym w nocy spotkaniu ministrowie wezwali do natychmiastowego wstrzymania podejmowanych od nowa walk, wzmocnienia misji obserwatorów OBWE i dalszego wycofywania ciężkiej broni.

Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi na wschodzie Ukrainy od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km. Termin ten nie został dotrzymany, jednak później strony konfliktu informowały o wycofaniu ciężkiej broni. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*