Pentagon: przywódca talibów mułła Mansur zginął w ataku sił USA

fot.Lt. Col. Leslie Pratt/EPA

fot.Lt. Col. Leslie Pratt/EPA

Przywódca talibów w Afganistanie Achtar Mohammed Mansur zginął prawdopodobnie podczas przeprowadzonego w sobotę przez lotnictwo USA ataku z użyciem dronów – powiedział w sobotę rzecznik Pentagonu. Wraz z nim miał zginąć inny wysoki rangą dowódca talibów.

Decyzja o przeprowadzeniu ataku, którego celem miało być zlikwidowanie Mansura, została zaaprobowana przez Prezydenta USA Baracka Obamę. Wykorzystano w nim samolot bezzałogowy.

Do uderzenia doszło o godz. 3:00 nad ranem czasu lokalnego w pobliżu pakistańskiego miasta Ahmad Wal w zachodniej części tego kraju, przy granicy z Afganistanem – podała agencja Reutera. Kilka dronów zaatakowało kolumnę pojazdów, w tym samochód, którym miał przemieszczać się Mansur wzdłuż granicy pakistańsko-afgańskiej.

„Trwa jeszcze ocena wyników dzisiejszego ataku. Więcej szczegółów zostanie ujawnionych, gdy będą dostępne nowe dane” – powiedział rzecznik Pentagonu Peter Cook.

Informacja o ewentualnej śmierci przywódcy talibów Achtara Mohammeda Mansura, który ogłosił się następcą mułły Omara i w jego miejsce stał się nowym emirem w Afganistanie, pojawia się w światowych agencjach nie po raz pierwszy.

W grudniu ubiegłego roku świat obiegła wiadomość, że Mansur zginął lub jest ciężko ranny, w związku z czym trafił do szpitala. Nie została ona następnie potwierdzona.

Eksperci przypominają, że sam Mansur przez dwa lata ukrywał śmierć swego poprzednika – mułły Omara, wydając rozkazy w jego imieniu. Ujawnienie tego faktu wywołało oburzenie wśród komendantów talibów i najbliższego otoczenia mułły Omara, powodując rozłam wśród talibów.

Mansur nigdy nie cieszył się wśród nich szczególnym autorytetem, a swój awans zawdzięczał głównie wsparciu pakistańskiego wywiadu – podkreślają komentatorzy (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. Rysiu
  Rysiu 21 maja, 2016, 21:20

  Kurde, znowu ten Obama.
  Przez Niego zlikwiduja wszystkich przywodcow terrorystow i to przy wykorzystaniu maszyn,czyli zero ofiar w USA. Jak to przezyja republikanie? Czy dziadzia roman nie dostanie ataku serca? Czy idiota eNormals sie zesra z powodu nie pojscia do walki? Ktoz to wie?
  Ale tak na powaznie, czy polaczek glosujacy na republikanow, moze cokolwiek wiedziec?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*