Pentagon powiadomił Kongres o zamiarze sprzedaży Polsce Patriotów

Pentagon powiadomił Kongres o zamiarze sprzedaży Polsce Patriotów

Podległa ministerstwu obrony USA Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) podała w piątek, że po uzyskaniu zgody Departamentu Stanu na ewentualną sprzedaż Polsce systemu antyrakietowego Patriot przekazała 14 listopada Kongresowi USA wymaganą notyfikację tej transakcji.

Jej koszt szacowany jest na 10,5 mld dolarów.

Kongres, zgodnie z ustawą o kontroli eksportu broni, ma 15 dni kalendarzowych, aby ewentualnie zablokować tę transakcję bądź zmodyfikować jej warunki.
Zawiadomienie Kongresu USA przez administrację o możliwości sprzedaży Polsce systemu Patriot jest jednym z warunków Ustawy o Kontroli Eksportu Broni (Arms Export Control Act) z roku 1976.

Ustawa ta zobowiązuje administrację do zgłaszania Kongresowi zamiaru sprzedania uzbrojenia krajowi członkowskiemu NATO, jeśli wartość takiej transakcji przekracza 50 mln USD. Kongres ma wtedy 15 dni na ewentualne wyrażenie sprzeciwu.

Notyfikacja ewentualnej sprzedaży jest wymogiem prawnym i nie oznacza, że do sprzedaży dojdzie – czytamy w komunikacie Agencji Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA). Kongres zwykle nie stawia przeszkód w dostarczaniu amerykańskiego uzbrojenia państwom NATO.

Jak poinformowały PAP źródła w Kongresie, „prawdopodobieństwo, że będzie on miał jakiekolwiek zastrzeżenia wobec dostarczenia Polsce Patriotów, jest znikome”. (PAP)

fot. EPA PHOTO ANP ROBERT VOS

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*