Pentagon: podniesiono stopień zagrożenia w bazach krajowych

Pentagon fot.U.S. Navy/Wikipedia

Pentagon fot.U.S. Navy/Wikipedia

W bazach amerykańskich sił zbrojnych na terenie całego kraju podniesiono stopień zagrożenia po raz pierwszy od niemal czterech lat – poinformował w piątek Pentagon. Przedstawiciele armii podkreślili, że obecnie brak doniesień o bezpośrednim zagrożeniu.

Podniesienie z pierwszego stopnia alarmowego ALFA do drugiego BRAVO nastąpiło po tym, gdy dyrektor FBI James Comey powiedział w czwartek dziennikarzom, że organizacja Państwo Islamskie próbuje zwerbować „setki, a może i tysiące” potencjalnych terrorystów.

Rozkaz podwyższenia w bazach wojskowych stopnia zagrożenia wydał, jak podała CNN, admirał William Gortney – szef NORAD (Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej).

Rzecznik Pentagonu pułkownik Steve Warren powiedział, że decyzja o podniesieniu stopnia alarmowego nie jest związana z określonym zagrożeniem, lecz z ogólnym klimatem, jaki powstał po strzelaninie w ubiegły weekend w miejscowości Garland w Teksasie; podczas wymiany ognia z policją zginęli tam dwaj zamachowcy, którzy próbowali dokonać ataku na budynek wystawowy, w którym zorganizowano konkursową wystawę karykatur proroka Mahometa. Do zorganizowania zamachu przyznała się grupa zbrojna Państwo Islamskie (IS).

Rzecznik Warren przypomniał, że ostatnio stopień alarmowy w bazach wojskowych na terenie USA podwyższono 11 września 2011 roku w rocznicę zamachów z 11 września roku 2001, w tym na Pentagon.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*