Pentagon ostro potępia wjazd rosyjskiego konwoju na Ukrainę

Pentagon ostro potępia wjazd rosyjskiego konwoju na Ukrainę

Rzecznik Pentagonu kontradmirał John Kirby „ostro potępił” w piątek wjazd rosyjskiego konwoju na Ukrainę z pogwałceniem jej integralności terytorialnej i zaapelował do Moskwy o natychmiastowe wycofanie konwoju.

„To naruszenie przez Rosję suwerenności Ukrainy i jej integralności terytorialnej” – oświadczył rzecznik Pentagonu na briefingu.

Powiedział, że niewycofanie przez Rosję z Ukrainy samochodów i personelu „pociągnie za sobą dodatkowe koszty i izolację”.

Kirby przypomniał, że minister obrony Rosji „gwarantował” niedawno ministrowi obrony USA Chuckowi Hagelowi, że rosyjskie wojsko nie wejdzie na Ukrainę.

Rosja nie uzgodniła z władzami w Kijowie wjazdu na teren Ukrainy konwoju, któremu, wbrew planom, nie towarzyszą również przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK).

Posunięcie Moskwy ostro skrytykował wcześniej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, a także Unia Europejska. Podkreślano rażące ignorowanie przez Moskwę norm prawa międzynarodowego.(PAP)

Zdjęcie: John Kirby  fot.Shawn Thew/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka
Tags: Pentagon, Ukraina, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*