Pentagon: ok. 10 Amerykanów walczy w szeregach Państwa Islamskiego

Pentagon: ok. 10 Amerykanów walczy w szeregach Państwa Islamskiego

Około 10 Amerykanów walczy w szeregach dżihadystów z Państwa Islamskiego, którzy kontrolują znaczne obszary Iraku i Syrii – poinformował w czwartek Pentagon.

„Na ok. 100 szacujemy liczbę amerykańskich obywateli walczących obecnie w Syrii, ale nie wiemy dokładnie, do jakich grup należą. Sądzimy, że ok. 10 Amerykanów wchodzi w skład Państwa Islamskiego” – oświadczył rzecznik Pentagonu Steven Warren.

Nie był w stanie sprecyzować, czy znajdują się oni na terenie Syrii, czy Iraku; Państwo Islamskie jest aktywne w obu tych krajach.

Pod koniec sierpnia Waszyngton potwierdził śmierć Amerykanina, który zginął w Syrii w czasie walk po stronie dżihadystów, biorących udział w rebelii przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Poinformowano, że trwa dochodzenie w sprawie drugiego obywatela USA, który mógł podzielić ten los.

Stany Zjednoczone wyrażały w ostatnim czasie niepokój w związku z zagrożeniem stwarzanym przez dżihadystów wywodzących się z krajów zachodnich, zwłaszcza gdy zdecydują się oni na powrót. Prezydent Barack Obama ma pod koniec września przewodniczyć specjalnemu posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, które będzie poświęcone zagrożeniom stwarzanym przez dżihadystów z zagranicy w Syrii i Iraku.

Sunniccy ekstremiści ogłosili pod koniec czerwca utworzenie na kontrolowanych przez siebie terytoriach północnego Iraku i Syrii kalifatu o nazwie Państwo Islamskie. Dokonują tam czystek etnicznych, głównie na ludności niemuzułmańskiej. Siły irackie i kurdyjskie wspierane przez Amerykanów próbują zapobiec masakrom. (PAP)

Na zdjęciu: protest przeciwko zabijaniu dziennikarzy przez ISIS fot.Mast Irham/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*