Pentagon nie przekaże Pakistanowi 300 mln dolarów

Pentagon nie przekaże Pakistanowi 300 mln dolarów

Pentagon oświadczył, że podjął ostatnie kroki w celu anulowania planowanej pomocy dla Pakistanu w wysokości 300 mln dolarów – podała w niedzielę agencja Associated Press. Biały Dom już na początku roku zapowiadał redukcję pomocy militarnej USA dla zagranicy.

Anulowanie wypłaty Pakistanowi 300 mln USD jest odbiciem niezadowolenia administracji prezydenta Donalda Trumpa z działań władz Pakistanu, mających wspierać amerykańską strategię presji na talibów, których liderzy wykorzystują pakistańskie terytorium jako schronienie.

Ostateczna decyzja zapadła w drażliwym momencie stosunków amerykańsko-pakistańskich, po wyborczym zwycięstwie Imrana Khana, nowego premiera. Jego minister spraw zagranicznych Shah Mehmood Qureshi poinformował w niedzielę w Islamabadzie, że oczekuje w środę wizyty amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo.

Przedstawiciele ministerstwa obrony USA oświadczyli, że latem tego roku złożono wniosek do Kongresu o zezwolenie na wykorzystanie 300 milionów dolarów na inne cele. Wniosek jeszcze nie został zatwierdzony.

Rzecznik Pentagonu podpułkownik Kone Faulkner powiedział w niedzielę, że wniosek do Kongresu został złożony w czerwcu lub lipcu “z powodu braku pakistańskich zdecydowanych działań wspierających amerykańską strategię doprowadzenia konfliktu afgańskiego do politycznego rozwiązania”.

Resort obrony USA ogłosił w styczniu, że wstrzymuje pomoc dla Pakistanu. Następnie Kongres anulował 500 milionów dolarów tej pomocy. Ostatecznych kroków w sprawie 300 milionów dolarów dla Pakistanu Pentagon nie podjął przed latem. (PAP)

fot.Pixabay.com

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*