Pentagon: liczba ofiar cywilnych w Strefie Gazy „zbyt duża” 

Pentagon: liczba ofiar cywilnych w Strefie Gazy „zbyt duża” 

Ministerstwo obrony USA wezwało w czwartek Izrael, by czynił więcej w celu ochrony ludności cywilnej podczas prowadzonej operacji wojskowej w Strefie Gazy. Wskazano, że konflikt pochłonął już „zbyt dużą” liczbę ofiar wśród ludności cywilnej.

Kierowca karetki pogotowia w Gazie czeka na kolejny kurs. Szybę samochodu uszkodziła kula fot.Oliver Weiken/EPA

Kierowca karetki pogotowia w Gazie czeka na kolejny kurs. Szybę samochodu uszkodziła kula fot.Oliver Weiken/EPA

„Liczba cywilnych ofiar w Gazie jest zbyt duża. Jest oczywiste, że Izraelczycy muszą robić więcej, żeby spełnić swe bardzo wysokie standardy (…) na rzecz ochrony cywilów” – powiedział na konferencji prasowej rzecznik Pentagonu pułkownik Steve Warren.

W ocenie Białego Domu ostrzelanie w tym tygodniu przez izraelskie siły budynków ONZ, gdzie schronili się cywile, jest działaniem „całkowicie nie do zaakceptowania i całkowicie nie dającym się usprawiedliwić”.

W środę w obozie dla uchodźców w Dżabalii na północy Strefy Gazy ostrzelana została szkoła prowadzona pod patronatem ONZ. Zginęło co najmniej 16 osób, w tym kobiety i dzieci; 90 ludzi zostało rannych. Dzień później w ataku izraelskiego lotnictwa na inną szkołę w tym obozie rannych zostało 15 Palestyńczyków.

W oenzetowskich szkołach schronienie znajdują cywile, którzy uciekają przed walkami w Strefie Gazy.

Według źródeł palestyńskich wskutek ofensywy Izraela w Strefie Gazy, która rozpoczęła się 8 lipca, śmierć poniosło 1370 Palestyńczyków, w tym w większości cywilów; ponad 7200 zostało rannych. Izrael podaje, że w atakach rakietowych ze Strefy Gazy stracił 56 żołnierzy i trzech cywilów. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*