Pentagon: IS straciło 25-30 proc. terenów w Iraku

Pentagon fot.U.S. Navy/Wikipedia

Pentagon fot.U.S. Navy/Wikipedia

Od czasu ataków z powietrza sił międzynarodowej koalicji pod wodzą USA na cele dżihadystycznej organizacji zbrojnej Państwo Islamskie (IS), utraciło ono od 25 do 30 proc. terenów zajętych wcześniej w Iraku – poinformował w poniedziałek Pentagon.

„IS nie jest już dominującą siłą na 25-30 procentach zaludnionych obszarów Iraku, gdzie mieli pełną swobodę ruchów” jeszcze w sierpniu – powiedział rzecznik Pentagonu płk Steven Warren.

W sumie obszar, na którym IS straciła kontrolę, obejmuje od 13 do 17 tysięcy kilometrów kwadratowych, głównie na północy i w środkowej części Iraku.

„IS jest powoli wypierane”, ale „to długa batalia” – podkreślił rzecznik Pentagonu.

Od sierpnia 2014 r. samoloty koalicji przeprowadziły 3 244 naloty z powietrza na cele IS, w tym 1 879 w Iraku i 1 365 w Syrii. Siły amerykańskie przeprowadziły około 80 proc. ataków.

W Syrii Państwo Islamskie „generalnie utrzymało swe wpływy”, tracąc jedynie tereny wokół Kobane, ale zdobywając obszar w pobliżu Damaszku i Hims.

Prezydent Barack Obama przyjmie we wtorek w Białym Domu premiera Iraku Hajdera al-Abadiego, który w poniedziałek zwrócił się do Waszyngtonu o dalszą pomoc w celu zwalczania IS. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: Irak, is, Pentagon

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*